Dość spychania OZE na margines
Członkowie, sympatycy i goście Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej 28 stycznia br. wzięli udział w spotkaniu, którego celem było podsumowanie działań ZP FEO w 2012 r., ocena bieżącej sytuacji na rynku odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce oraz perspektyw dla branży.
Przybyłych gości przywitał prezes Zarządu ZP FEO Grzegorz Wiśniewski, który przestawił, jego zdaniem, najistotniejsze działania Związku oraz cele strategiczne na kolejne lata. ? Najważniejszymi strategicznymi celami ZPFEO są podtrzymanie wzrostu udziału energii z OZE w Polsce, zapobieżenie spadkowi aktywności inwestycyjnej i ukierunkowanie jej na zrównoważony rozwój sektora oraz określenie przez rząd adekwatnego i możliwego do osiągnięcia, ale mobilizującego celu dla energii odnawialnej w Polsce do 2030 roku, a także stworzenie odpowiednich ram prawnych dla rozwoju energetyki prosumenckiej ? powiedział Wiśniewski.
Zdecydowane działania na rzecz OZE
Wyrażając zaniepokojenie ogólną sytuacją w 2013 r., związaną z pracami rządowymi nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii, ZP FEO poszukiwał szerszego pola współpracy z innymi organizacjami branżowymi i pozarządowym, w tym ekologicznymi. W efekcie w styczniu 2014 r. do premiera Donalda Tuska skierowany został list otwarty, wzywający do zmiany dotychczasowej polityki spychania OZE na margines i poza horyzont planowania w energetyce oraz zaprzestania ?oczerniania odnawialnych źródeł w oczach społeczeństwa?. Trzydzieści sześć organizacji, które razem z ZP FEO podpisały się pod listem, zaapelowało do premiera o nowe, strategiczne i długoterminowe spojrzenie na politykę energetyczną Polski i zaniechanie forsowania rozwiązań prawnych w projekcie ustawy o OZE szkodliwych dla prosumentów, niezależnych producentów energii oraz producentów urządzeń dla OZE. ZP FEO od 2011 r., kiedy przedstawił własne założenia projektu ustawy o OZE, aktywnie pracował nad tym i wspierał Ministerstwo Gospodarki, aby ustawa miała charakter prosumencki, obywatelski i żeby promowała innowacyjne technologie. Wyrazem tych dążeń jest także konsensus sygnatariuszy listu otwartego do premiera, którzy uznali, że w zakresie energetyki prosumenckiej i wparcia dla mikroinstalacji oraz racjonalności ekonomicznej projekt ustawy z października 2012 r. jest znacznie lepszy niż ten z końca 2013 r.
Po opracowaniu mapy drogowej rozwoju energetyki prosumenckiej pt. ?Krajowy plan rozwoju mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do 2020 roku?, w której pokazano, jak uruchomić ogromny potencjał przedsiębiorczości Polaków, ZP FEO uczestniczy również w tworzeniu finansowych instrumentów wsparcia energetyki prosumenckiej poprzez aktywny udział w przygotowywaniu priorytetów finansowania OZE w perspektywie 2014-2020 (Fundusz Spójności i RPO) oraz w wykorzystaniu na rzecz OZE, energetyki obywatelskiej i ochrony środowiska krajowego systemu funduszy ekologicznych. W styczniu 2013 r. Związek wystąpił z inicjatywą uruchomienia nowego programu NFOŚiGW pn. ?Prosument?, stanowiącego w obecnej sytuacji najbardziej realny instrument wsparcia wszystkich mikroinstalacji OZE w Polsce.
Wyróżnienia dla zaangażowanych
Tradycyjnie miłym akcentem uroczystości było wręczenie wyróżnień ZP FEO w postaci dyplomów uznania za niezłomne wspieranie rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce oraz przełamywanie barier w rozwoju systemów energetyki prosumenckiej. W ubiegłym roku laureatami były instytucje i organizacje: Departament Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Koalicja Klimatyczna. Tegoroczni nagrodzeni to wybitne osobistości, które swoim autorytetem, dorobkiem oraz poświęceniem w realizacji misji związanych z energetyką zrównoważoną i obywatelską, także w trudnym 2013 r., przyczyniły się do rozwoju całego sektora OZE. Wśród wyróżnionych znalazły się następujące osoby: prof. Maciej Nowicki, dwukrotny minister środowiska, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej NFOŚiGW, senator Norbert Obrycki, przewodniczący senackiego Zespołu Energii Odnawialnej oraz ? jako przedstawiciel mediów ? Urszula Wojciechowska, redaktor naczelna miesięcznika ?Czysta Energia?.
Kończący swoją kadencję prezes Zarządu ZP FEO Grzegorz Wiśniewski, przekazując wyróżnionym w imieniu wszystkich członków ZP FEO wyrazy uznania, podkreślił, że laureaci niestrudzenie wspierają wszystkie dziedziny OZE i są rzecznikami całego sektora w relacjach z kluczowymi dla OZE instytucjami państwa i społeczeństwem. Dodał też, że konieczne zmiany w energetyce i uznanie w tym procesie roli OZE jako wiodącej oraz obywatelskie spojrzenie na OZE nie są możliwe bez takich ambasadorów.
Więcej informacji na stronie www.zpfeo.org.pl.
Grzegorz Wiśniewski, prezes ZP FEO