- Pilotażowy projekt w Rumunii

Ze względu na kompozycję chemiczną łuska słonecznikowa jest materiałem trudnym do kontrolowanego spalania. Można ja poddać procesowi gazyfikacji i wyprodukować gaz, który po oczyszczeniu może być wykorzystany w wysoko sprawnym kotle do produkcji gorącej wody lub pary technologicznej.

W ciągu ostatnich kilku lat firma HoSt oraz Dutch Energy Institute ECN udoskonalały technologię gazyfikacji w Cyrkulującym Fluidalnym Złożu (Circulating Fluid Bed (CFB) – gasification reactor). Pierwsza pilotażowa instalacja o mocy 500 kW powstała w 1995 r. Począwszy od pierwszego rozruchu instalacji, zaczęto testować reaktor, posługując się szeroką gamą paliw. Stosowano biomasę w postaci drewna odpadowego, słomy, odchodów z ferm kurzych, wikliny oraz drewna z rozbiórek domów. Podczas eksploatacji zgazowywarki wyprodukowany gaz był spalany w poziomym kotle gazowym (rys. 1).

Rys. 1. Schemat układu recyrkulacji reaktora

Przez ostatnie cztery lata instalacja eksploatowana była w sposób ciągły, bez znaczących problemów. Doświadczenia na urządzeniu przyczyniły się do postępu w skuteczności oczyszczania gazu i bezpośrednim użyciu w silniku gazowym lub turbinie gazowej.
Ponieważ badania przeprowadzone na systemie połączonym zgazowywarki z kotłem gazowym przyniosły pozytywne efekty...