W gospodarstwach rolnych, specjalizujących się w hodowli i produkcji zwierzęcej, powstaje rocznie ponad 140 mln ton odchodów. Do gleby, wód powierzchniowych i podziemnych przenikają ogromne ilości szkodliwych substancji, ok. 450 tys. ton azotu i 255 tys. ton fosforu. Zanieczyszczenia te stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego w Polsce.

Prawidłowo magazynowane odchody zwierzęce stanowią cenny surowiec nawozowy, zaś niewłaściwie przechowywane są odpadem bardzo niebezpiecznym dla środowiska.

Wymogi prawne

Spośród blisko 2 mln gospodarstw rolnych w Polsce, jedynie 10% posiada urządzenia i zbiorniki przystosowane do przechowywania gnojówki, gnojowicy i obornika. Pozostałe gospodarstwa, zajmujące się produkcją zwierzęcą, mają 5 lat na ich zainstalowanie. Taki wymóg wprowadziła ustawa o nawozach i nawożeniu z lipca 2000 r. Nakłada ona na gospodarstwa specjalizujące się w produkcji zwierzęcej obowiązek wyposażenia ich do 24 października 2008 r. w urządzenia do przechowywania odchodów zwierzęcych.
Wynika to z zapisów wprowadzonej do prawa polskiego Dyrektywy azotanowej (91/676/EWG z 12 grudnia 1991 r.) dotyczącej ochrony wód przed zanieczyszczeniami związkami azotu, pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz respektowania ratyfikowanej przez Polskę Konwencji Helsińskiej w sprawie ochrony wód Bałtyku.
Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej pogorszy się sytuacja hodowców, którzy nie zastosują się do tego obowiązku. ...