W ostatnich latach wzrasta znaczenie działań proekologicznych i przyjaznych środowisku. Polityka ekologiczna Unii Europejskiej jest coraz częściej eksponowana, szczególnie w zakresie unieszkodliwiania i zagospodarowania odpadów niebezpiecznych. Wraz z przystąpieniem do UE również Polska musiała sprostać surowym wymaganiom w zakresie gospodarki odpadami, wynikającymi z Traktatu Akcesyjnego oraz dalszych regulacji prawnych.
Gospodarka odpadami obejmuje szereg zadań związanych z oddziaływaniem na środowisko naturalne. Począwszy od wdrażania przyjaznych mu technologii bezodpadowych, przez recykling, po unieszkodliwianie odpadów – w szczególności niebezpiecznych. Najbardziej ogólna dyrektywa dotycząca gospodarki odpadami powstała już w 1975 r. (75/442/EWG), a w 1991 r. została znowelizowana (91/156/EWG). Obecnie obowiązuje szereg dyrektyw, których regulacje muszą być respektowane we wszystkich państwach członkowskich UE. Główne dyrektywy w zakresie odpadów zostały przedstawione w tabeli.
Priorytety
Najważniejsze zasady zawarte w tych regulacjach to eliminowanie zanieczyszczeń u źródła oraz zasada „zanieczyszczający płaci”. Wynika z nich, że najbardziej pożądane jest zapobieganie powstawaniu odpadów, a dopiero w następnej kolejności ich ponowne użycie i recykling. Do najmniej właściwych działań należy unieszkodliwia...