Rzadko kiedy dzieci wiedzą, co dzieje się z papierkiem wyrzuconym do śmietnika, dlaczego warto segregować odpady i czym oprócz sprzątania zajmują się pracownicy firm komunalnych. Na te wszystkie pytania w książeczce z serii „Mądra Mysz” pt. „Mam przyjaciela śmieciarza” (Media Rodzina) stara się odpowiedzieć autorka Suzanne Schumann.

Narratorem jest mały chłopiec, którego przyjaciel – Mikołaj, jest pracownikiem firmy komunalnej. Kilkulatek dzieli się z czytelnikami usłyszanymi ciekawostkami o odpadach. Mały bohater nie tylko mówi o codziennych zajęciach pracownika firmy komunalnej, ale także podaje praktyczne przykłady na to, jak dbać o środowisko naturalne.
Opowiadanie rozpoczyna się od tematu segregacji odpadów i przedstawienia żony Mikołaja, która z odpadów organicznych przygotowuje w ogrodzie kompost. Książeczka opisuje, co dzieje się z odpadami, które trafiają do spalarni i o procesach temu towarzyszących, m.in. wytwarzaniu energii elektrycznej. Autorka radzi czytelnikom jak postępować i gdzie gromadzić odpady niebezpieczne, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz odpady wielkogabarytowe.
Chłopiec opowiada także o innych zajęciach pracowników firm komunalnych – o sprzątaniu i odśnieżaniu ulic oraz oczyszczaniu studzienek. Opisom tym towarzyszą ciekawe i zabawne ilustracje Ralfa Butschkowa. Różnego rodzaju sprzęt komunalny – śmieciarki, wozy asenizacyjne i pługopiaskarki z pewnością szczególnie zainteresują chłopców.
W opowiadaniu przewija się często wątek edukacji ekologicznej. Można tu znaleźć dobre rady, jak dbać o środowisko, poprzez oszczędzanie i używanie toreb wielorazowego użytku oraz kupowanie napojów w butelkach zwrotnych.
Książeczka ma na celu zaprezentowanie dzieciom, co dzieje się z wyrzucanymi śmieciami, podsuwa pomysły na racjonalne i oszczędne korzystanie z dóbr oraz promuje proekologiczne postawy, np. segregację śmieci.
Na końcu umieszczane są łamigłówki, rozwijające na spostrzegawczość małych czytelników.
 Pozycja „Mam przyjaciela…” przeznaczona jest dla dzieci od lat trzech. Dla trzylatków może być jednak zbyt trudna, ze względu na dużą ilość słownictwa z branży komunalnej. Jednakże dla starszych dzieci z pewnością okaże się świetnym przewodnikiem po świecie odpadów.
(ak)