Rozwojowi zastosowań tworzyw sztucznych w różnych dziedzinach gospodarki i życia codziennego towarzyszy dyskusja na temat wynikających z tego faktu korzyści i potencjalnych zagrożeń. Przybierała ona na sile w miarę opracowywania i wdrażania nowych tworzyw z powodzeniem zastępujących używane do tej pory tradycyjne materiały, takie jak: metale, drewno, szkło czy ceramika.

Tworzywa posiadają bowiem w konkretnych zastosowaniach właściwości techniczne i użytkowe równoważne bądź lepsze, ponadto są nawet kilkakrotnie tańsze.
Obecnie produkowane są podstawowe tworzywa lub ich odmiany, np. polietylen (PE), polichlorek winylu (PVC), polipropylen (PP) i polibutylen (PB). Jednak cały czas trwają prace nad nowymi odmianami (modyfikacjami) coraz bardziej doskonałych tworzyw sztucznych, które znacznie poszerzają krąg ich zastosowań.
 
Istota sprawy
Od lat toczy się też dyskusja w środowisku specjalistów od tworzyw sztucznych, ich producentów i dystrybutorów wyrobów, dotycząca zagrożeń związanych ze stosowaniem jednego z nich, a mianowicie polichlorku winylu. Jest to tworzywo najstarsze (używane od stu lat), które właściwościami często nie odbiega od innych rodzajów tworzyw sztucznych, a przy tym jest od nich tańsze. Zajmuje też drugą pozycję (po polietylenie) pod względem wielkości produkcji. Zastrzeżenia budzą surowce wyjściowe do produkcji PVC, ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?