Raport Najwyższej Izby Kontroli, dotyczący gospodarowania zużytym sprzętem technicznym, nie pozostawia złudzeń: zasadniczym problemem w skali państwa pozostaje wciąż nierozwiązana kwestia „szarej strefy” na rynku odzysku pojazdów.

Rodzi to pilną potrzebę podjęcia stałej i intensywnej działalności edukacyjnej przez wszystkie podmioty, które uczestniczą w systemach funkcjonowania gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) oraz pojazdami wycofanymi z eksploatacji. Przyczyni się to do podniesienia świadomości społeczeństwa w zakresie postępowania ze sprzętem technicznym.
Przeprowadzona w Ministerstwie Środowiska, Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), ośmiu urzędach wojewódzkich oraz w Głównym i ośmiu wojewódzkich inspektoratach ochrony środowiska kontrola (badaniami objęto okres od 1 stycznia 2006 r. do 31 marca 2008 r.) miała odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda m.in. wydawanie i cofanie przez uprawniony organ w zakresie gospodarki odpadami pozwoleń, wymaganych w związku z prowadzeniem stacji demontażu lub strzępiarki, oraz monitorowanie poziomu odzysku i recyklingu odpadów dotyczących zużytego sprzętu technicznego.
 
Winne prawo
Niestety, zgodnie z ustaleniami NIK-u, system gospodarki ZSEE i pojazdami wycofanymi z eksploatacji nie gwarantował zarówno wzrostu poziomu odzysku i recyklin...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?