Produkcja przemysłowa związana jest z wytwarzaniem odpadów zarówno niebezpiecznych, jak i innych niż niebezpieczne. W przeszłości często deponowane one były w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Dlatego dzisiaj możemy spotkać się z koniecznością zagospodarowania odpadów o nieznanych właściwościach.

Prawidłowe postępowanie z wytworzonymi odpadami związane jest z koniecznością posiadania informacji o źródle ich pochodzenia oraz właściwościach fizycznych i chemicznych. Wiedza ta pozwala na odpowiednie zakwalifikowanie odpadu oraz jego unieszkodliwienie lub odzysk.
Przykładem stosowanych w przeszłości praktyk mogą być odpady z tzw. Czerwonej Góry. Przedmiotowy odpad zdeponowany został na terenie nieruchomości gruntowej na starej hałdzie, powstałej w wyniku działalności fabryki farb i lakierów. Wizualnie odpad przypomina czerwoną glebę. Brak jest informacji o jego składzie, stąd określenie możliwości unieszkodliwienia lub odzysku związane jest z koniecznością wykonania badań oraz oceny ekologicznej.
 
Wykorzystanie do prac ziemnych
Zastosowanie gleby zanieczyszczonej, w tym badanego materiału, jest możliwe do prac ziemnych pod warunkiem niepogarszania standardów jakości określonego rodzaju gruntu.
Rozporządzenie Ministra Środowiska z 9 września 2002 r. w sprawie standardów jakości gleby oraz standardów jakości ziemi wyr&oacu...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?