Wszystko na to wskazuje, że wreszcie inwestycyjny impas w budowie biogazowni rolniczych w Polsce zostanie przełamany.
 
Dokonane przez Ministerstwo Gospodarki zmiany legislacyjne oraz przygotowany projekt zmian do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla działania 311 PROW „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, zapewne spowodują powstanie znacznej ilości małych rolniczych instalacji biogazowych na terenach wiejskich.
O biogazie rolniczym do tej pory mówiło się raczej w kontekście powstawania dużych instalacji o mocy kilku MW, a w najgorszym wypadku nieco poniżej 1 MW, które powszechnie uznawano za jedyne opłacalne.
Trudności z zapewnieniem odpowiedniej ilości substratu, wysokie koszty logistyczne, problemy z uzyskaniem przyłącza energetycznego oraz uciążliwości społeczno-środowiskowe wywołały zainteresowanie decydentów, a także inwestorów małymi biogazowniami rolniczymi.
 
Dokonane zmiany prawne
Przyjęty w lipcu 2010 r. rządowy dokument „Kierunki rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce” zobowiązał wszystkie zainteresowane resorty do stworzenia sprzyjających warunków prawnych i ekonomicznych do powstania w Polsce optymalnej ilości instalacji biogazowych, Zdefiniowano też pojęcie biogazu rolniczego (art. 3 pkt. 20a ustawy Prawo energetyczne).
...