Droga do osiągnięcia celów recyklingowych
Pod takim tytułem 9 kwietnia 2019 r. zorganizowana została w Brukseli debata z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz kilkudziesięciu przedstawicieli rządów i organizacji pozarządowych.
Rzecz jasna, w wydarzeniu uczestniczyli również zainteresowani tematyką ekonomii cyrkularnej, czyli przedstawiciele zarówno organizacji pozarządowych, jak i przedsiębiorców w różnym zakresie funkcjonujących w obszarze ochrony środowiska, recyklingu i zagospodarowania odpadów, m.in. przedstawiciel PIGO.
Różne ścieżki do tego samego celu
Wydarzenie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem, zarówno w organach UE, jak i w poszczególnych państwach członkowskich. Debata prowadzona była w oparciu o tzw. Chatham House Rule, tj. zasadę, zgodnie z którą uczestnicy mogą pozwolić sobie na szczerość z zachowaniem poufności autorstwa wypowiadanych opinii względem osób, które nie uczestniczyły w wydarzeniu. Taka formuła przyczyniła się do wyjątkowo pragmatycznego i efektywnego przedstawienia nie tylko problematyki dotyczącej ambitnych celów ekonomii cyrkularnej, ale również propozycji co do sposobów zrealizowania tych celów. Jest to bardzo efektywna i obiecująca formuła podjęcia trudnej tematyki w sposób niekonfrontacyjny, lecz oparty na eksperckiej wymianie doświadczeń.
Raport Komisji Europejskiej, opublikowany we wrze...