Droga w krajobrazie
Z rozwojem cywilizacji nieustannie wiąże się jeden z podstawowych problemów – komunikacja między ludzkimi zbiorowiskami. Dlatego droga jako szlak przemieszczania się ludzi i towarów stanowi jeden z najwcześniejszych wynalazków człowieka, znacznie starszy niż koło.
Drogi służą celom gospodarczo-kulturowym, a także umożliwiają zarządzanie odległymi terytoriami państwa oraz prowadzenie działań militarnych. Szlaki pozwalały na szybkie pokonywanie odległości przez wojska, ich zaopatrywanie i dowodzenie. Dlatego do teraz drogi stanowią jeden z podstawowych elementów infrastruktury, zarówno w wymiarze taktycznym, jak i strategicznym, który wymaga szczególnej ochrony.
Strategiczny układ dróg
Układ dróg od zawsze nieodłącznie wiązał się z krajobrazem. Z jednej strony ukształtowanie terenu narzucało takie, a nie inne przeprowadzenie szlaku. Z drugiej zaś budowanie dróg w znaczny sposób modyfikowało krajobraz. Czy to bezpośrednio (mosty, tunele, nasypy, groble, obsadzenia), czy też pośrednio, prowadząc do rozwoju terenów (rozbudowa miast, przemysłu, węzłów komunikacyjnych). Ukształtowanie powierzchni na danym obszarze ma przemożny wpływ na planowanie i realizację zadań wojskowych, co dostrzegali wszyscy teoretycy od czasów Sun Tzu. Natomiast militarn...