Jeżeli mówimy o drzewach, to myślimy o pięknie i zieleni liści, fabryce tlenu oraz procesach fotosyntezy. Jednak w dobie coraz większego rozwoju przemysłu i sieci komunikacyjnej, rozrostu terenów przemysłowych i zabudowy warto zastanowić się także nad inną funkcją drzew, czyli ochroną przed hałasem.

 
Początkowo w celu jego zminimalizowania zaczęto wznosić odpowiednie bariery w postaci ścian dźwiękochłonnych czy innych ekranów przeciwhałasowych, pomimo że przyroda sama ofiarowuje nam proste rozwiązania, które powinnyśmy przyjąć dla naszego dobra.
 
Rośliny kontra hałas
Hałas w środowisku powstaje na skutek nałożenia na siebie różnych dźwięków i ich bezładnego mieszania. W potocznym rozumieniu hałas to dźwięk, który ma pochodzenie przemysłowe i jest odbierany za pomocą narządu słuchu. W mieście największym źródłem hałasu jest ruch komunikacyjny. Długotrwałe przebywanie na terenie, gdzie natężenie dźwięków przekracza dopuszczalne normy (65dB) wywołuje u ludzi stany nerwowe, a nawet może prowadzić do uszkodzenia słuchu. Dlatego musimy chronić przed hałasem nasze tereny mieszkaniowe i rekreacyjne, abyśmy mogli w pełni zregenerować się po dniu pracy.
Zieleń jest jednym z elementów ochrony przed dźwiękami. Można powiedzieć, że sama budowa roślin przystosowuje je do tego ważnego zadania. Splot gałęzi i ulistnienie d...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?