Przestrzeń, w której żyjemy, oprócz strefy mieszkalnej i przemysłowej, posiada również – nie mniej ważne dla funkcjonowania mieszkańców – „miejsca reprezentacyjne”. Ich mianem określa się zarówno obszary wypoczynku, czyli skwery, promenady, bulwary nad rzekami, jak i tereny przed urzędami oraz obiektami związanymi z kulturą.
Charakter reprezentacyjny nadaje się także centrom miast i terenom wokół obiektów zabytkowych. Eleganckie, efektowne rozwiązania ułatwiają identyfikowanie się z przestrzenią, w której żyje społeczność. Stają się one wizytówką miasta, niezależnie od tego, czy to funkcja obiektów, którym towarzyszą, wymusza ich reprezentacyjny charakter, czy też wynika to z zamysłu planistów lub wyboru mieszkańców, którzy docenili specyficzny klimat miejsca.

Jak wybrać rośliny
Przygotowując projekt nasadzeń do miejsc reprezentacyjnych, trzeba zwracać uwagę nie tylko na efektowny wygląd gatunków i odmian, harmonizujący z obiektem, któremu towarzyszą, ale też koniecznie na ich wymagania siedliskowe: rodzaj gleby, jej wilgotność oraz stopień nasłonecznienia terenu. Ważna jest także odporność na zasolenie podłoża. Przy tym to, czy rośliny będą skazane na kontakt z solną breją i czy będą musiały cierpieć suszę fizjologiczną, powodowaną przez znaczne stężenie soli w podłożu, za...