W ostatnich latach można zaobserwować znaczący rozwój myśli technicznej, dotyczącej urządzeń i obiektów gospodarki wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych, co ma na celu zrównoważony rozwój tych systemów. Szeroki wachlarz możliwości zagospodarowania wody opadowej pozwala na wybór rozwiązania w zależności od warunków panujących na danym terenie.
Obszary zurbanizowane znacznie wpływają na efekt bilansu wodnego, ponieważ tereny nieprzepuszczalne zwiększają spływ powierzchniowy. Woda dostaje się do sieci kanalizacyjnej i trafia do odbiornika. Obieg wody w przyrodzie to szereg połączonych procesów, w tym: parowanie, transport pary wodnej, kondensację opadów oraz spływu powierzchniowego. Elementy te mają bezpośredni wpływ m.in. na czas trwania cyklu czy też zmienność warunków. Parowanie z terenów zurbanizowanych jest ograniczone, ponieważ wody deszczowe spływają po powierzchniach nieprzepuszczalnych. Mała ilość obszarów pozwalających na transport pary wodnej znacznie wydłuża czas trwania cyklu hydrologicznego.
 
Zrównoważone systemy
W ostatnich latach w Polsce kształtują się nowe rozwiązania systemów kanalizacji deszczowej, które stanowią alternatywę dla systemów tradycyjnych. Podstawą kształtowania innowacyjnych układów odwadniających jest zasada zrównoważonego rozwoju. Zgodnie ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?