Konflikt interesów pomiędzy organami administracyjnymi a posiadaczami nieruchomości może nastręczać wiele problemów w zakresie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dlatego warto zapoznać się bliżej z rozwiązaniami dotyczącymi gospodarowania wysoką zielenią w obrębie miast i wsi.

W zasadniczej części podstawy prawne ochrony drzew i krzewów zostały uregulowane w Ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2009 r. nr 151, poz. 1220, z późn. zm.), której art. 83 ust. 1 przewiduje, że usunięcie tych obiektów przyrodniczych może nastąpić tylko i wyłącznie na podstawie zezwolenia wydanego przez organ ochrony środowiska (chyba że przepisy szczególne określają inaczej). Nie można jednak zapominać również o tym, że drzewa i krzewy są częścią składową krajobrazu i stanowią bardzo ważny element otaczającej nas przestrzeni. W związku z tym, mówiąc o podstawach ich ochrony, nie można zapominać również o tych rozwiązaniach, które racjonalizują gospodarkę przestrzenną, a przez to w sposób bezpośredni lub pośredni wpływają na poprawę ochrony drzew i krzewów.
 
Plan zagospodarowania
Podstawową rolę, w tym zakresie, mają do odegrania postanowienia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które opracowane zostały przez rady gmin na podstawie ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?