W obecnej regulacji prawnej drzewa i krzewy owocowe narażone są w sposób szczególny na wycięcie, nawet jeżeli pełnią funkcję drzew ozdobnych. Aby rozwiązać ten problem ważne są nie tylko zmiany w ustawie, ale także umożliwienie pracownikom urzędów zajęcie stanowiska w sprawach, które często znają ze swoich zawodowych doświadczeń.

Usuwanie drzew i krzewów, rosnących w miastach, budzi zawsze olbrzymie emocje, mimo że Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody prawie w każdym przypadku zobowiązuje posiadacza nieruchomości do uzyskania zgody na usunięcie drzewa lub krzewu, z wyjątkiem kilku wyjątków, które sprawiają, że stosowanie jej przepisów w postępowaniach administracyjnych nie jest takie proste i oczywiste, jak wynika to z samej treści przepisów. Jedną z kwestii budzących kontrowersje jest usuwanie drzew owocowych.
W art. 83 ust. 6 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody, ustawodawca zwolnił posiadaczy nieruchomości z obowiązku uzyskiwania zgody na usuwanie drzew owocowych. Warto zaznaczyć, że „przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do drzew lub krzewów: owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody - na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową”.
 
Grusza poza kryterium 
...