Odkąd w 1972 r. po raz pierwszy pojawiła się koncepcja zrównoważonego rozwoju, państwa członkowskie UE, w tym także Polska, starają się wprowadzić ją do powszechnej praktyki. Jednym z obszarów, w którym prowadzi się szereg działań w tym zakresie, jest sektor energetyczny.

Energetyka jest służebna w stosunku do całej gospodarki, a więc zmiany w sektorze będą miały wpływ na uwarunkowania makroekonomiczne. Wiąże się to oczywiście z ryzykami ekonomiczno-technologicznymi. O konkurencyjności branży energii decydują dwa elementy: zmniejszenie kosztów, w tym kosztów sieci, oraz poziom obsługi klienta, a więc konkurencyjność sprzedaży i jakości usług. Energetyka w przyszłości będzie wywierać coraz większy wpływ na decyzje odbiorcy końcowego. Technologie inteligentne pozwolą przełamać asymetrię informacyjną i będą musiały być dostarczone regulatorowi on-line, co poprawi narzędzia regulacji. Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię w szczytach sezonowych, w połączeniu z coraz większą presją na inwestycje w infrastrukturę, skłaniają branżę do poszukiwania inteligentniejszych sposobów zarządzania popytem1.
 
Wyzwania elektroenergetyki
Światowy sektor elektroenergetyczny, kluczowy dla konkurencyjności gospodarki światowej, jest w okresie bezprecedensowych zmian. Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię w krajach rozwijających się będzie domi...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?