Choć obecnie w wielu gminach samorządowcy zmagają się z zapisami nowej ustawy o odpadach, a problemy gospodarki wodno-ściekowej schodzą na dalszy plan, firma Abrys nie zapomina o tematach istotnych dla branży. Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa pn. ?Gospodarka wodno-ściekowa na terenach niezurbanizowanych? podejmuje jedno z takich zagadnień. Stan systemów wodociągowo-kanalizacyjnych w dużych miastach jest obecnie zadowalający. Sieci są systematycznie rozbudowywane, obiekty modernizowane i wyposażane w coraz to nowsze technologie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Niestety, sytuacja na wsi jest gorsza. Ciągle bowiem pojawiają się problemy związane z błędnie wyznaczonymi granicami aglomeracji, wyborem odpowiedniego sposobu odprowadzania i oczyszczania ścieków na danym terenie, a także ze świadomością ekologiczną społeczeństwa. Te wszystkie tematy poruszono podczas XI edycji konferencji, która odbyła się w dniach 11-12 marca 2013 r. w Białymstoku. Honorowy patronat nad spotkaniem sprawował rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis, który wraz z prof. Januszem Łomotowskim i prof. Józefą Wiater wchodził w skład Rady Programowej.

Konferencję rozpoczęto od wykładów dotyczących zmian prawnych w zakresie gospodarki wodno-ściekowej oraz realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Szczególne zaciekawienie uczestników wzbudziło wystąpienie Zenona Świgonia, eksperta z listy ministra rozwoju regionalnego, dotyczące determinanty rozpoczęcia inwestycji wodno-ściekowych w latach 2014-2020 oraz zagrożenia zwrotu dotacji w związku z nieosiągnięciem efektu ekologicznego. Bardzo istotne tematy z punktu widzenia sektora wod-kan poruszył dr Tomasz Warężak (Biuro Opracowań Inżynierskich Ecoverde). Przedstawił rodzaje dofinansowania z NFOŚiGW, umożliwiające rozwój gospodarki wodno-ściekowej w Polsce oraz weryfikację granic i obszarów aglomeracji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych.

Podczas jednej z sesji tematycznych postawiono pytanie: czy na terenach niezurbanizowanych należy inwestować w sieć kanalizacyjną, czy w przydomowe oczyszczalnie ścieków? Odpowiedź oczywiście nie jest jednoznaczna i uzależniona od specyfiki danego rejonu. Swój wkład w szukanie rozwiązania tego problemu miał m.in. prof. Janusz Łomotowski (UP Wrocław), którego wykład nosił tytuł ?Systemy kanalizacyjne na terenach niezurbanizowanych?. Doktor Wojciech Dąbrowski (Politechnika Białostocka) zaprezentował ocenę efektywności oczyszczania ścieków na terenach wiejskich, natomiast Beata Karolinczak (Politechnika Białostocka) przybliżyła słuchaczom podstawy i zasadność stosowania indywidualnych systemów oczyszczania na terenach niezurbanizowanych.

W trakcie ostatniej sesji, dotyczącej inwestycji w gospodarce wod-kan, głos zabrali m.in. Adam Krzyśków, delegat WFOŚiGW w Olsztynie, który przedstawił udział Funduszu w finansowaniu gospodarki wodno-ściekowej, oraz Sylwia Surowiak (Krajowe Forum Spółek Wodnych), która zaprezentowała rolę spółek wodnych w gospodarce wod-kan, uwzględniając inwestycje modernizacyjne. Jednak dyskusja rozgorzała dopiero po wstąpieniu Doroty Winiewicz, wójta gm. Nowinka, na temat inwestycji w indywidualne systemy oczyszczania. Uczestnicy zgodzili się, iż potrzebny jest nadzór nad tego typu obiektami i powinien on być zapewniony przez gminy. Zwrócono również uwagę na konieczność prowadzenia edukacji ekologicznej społeczności wiejskich i organizowania szkoleń dla użytkowników przydomowych oczyszczalni ścieków.

Martyna Matuszczak