Dynamika rozwoju sieci wodno-ściekowej
Nałożony przez UE obowiązek spełniania wysokich norm związanych z ochroną środowiska czyni branżę wodociągowo-kanalizacyjną ważną gałęzią gospodarki narodowej, która wymaga ciągłych inwestycji rozwojowych i dążenia do optymalizacji funkcjonowania.
Elementy infrastruktury, odpowiadające za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, poprawiają nie tylko standard życia mieszkańców, ale przyczyniają się również do ochrony środowiska naturalnego. W Polsce podlegają one ciągłej modernizacji oraz systematycznemu przeobrażeniu pod względem ilościowym oraz jakościowym. Rozwój ten w ostatnich latach był przyspieszony dzięki dofinansowaniom uzyskiwanym na realizację inwestycji infrastrukturalnych w ramach programów przedakcesyjnych (ISPA) oraz poakcesyjnych (Fundusze Strukturalne, Fundusz Spójności) i wspierany przez państwowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska (MŚ, NFOŚiGW itd.).
Dostęp do sieci
Długość sieci wodociągowej w Polsce w latach 1989-2012 wzrosła ponad trzykrotnie i osiągnęła wartość ponad 283 tys. km (rys. 1). Sieć wodociągowa była budowana zarówno na terenach miejskich i wiejskich, jednakże dynamika wzrostu długości sieci wodociągowej jest wyższa na obszarach wiejskich. Wynika to z faktu, że w miastach w 1989 r. sieć wodociągowa była o wiele lepiej rozwinięta, niż miało to miejsce na wsi. Wraz ze wzrostem długości sieci wodociągowej zwiększała się jej gęstość, wyrażająca się w długości sieci na 100 km2. Dostępne dane dotyczące kształtowania się tej wartości zostały zawarte na rysunku 2. Gęstość sieci wzrastała wraz z przyrostem długości sieci w badanym okresie. Wskaźnik ten obrazuje różnicę dzielącą obszary miejskie i wiejskie. Faktem jest to, że tereny wiejskie ze względu na zupełnie inną specyfikę zurbanizowania nie mogą zostać porównane z miastami. Długość sieci kanalizacyjnej w Polsce wzrastała w badanym okresie szybciej niż w przypadku sieci wodociągowej (rys. 3). Długość sieci ogółem wzrosła niemal pięciokrotnie – do poziomu ponad 125 tys. km. W 1989 r. sieć kanalizacyjna w zdecydowanej większości posadowiona była na terenach miast (ponad 80%). Różnice te zaczęły maleć z biegiem kolejnych lat. W 2009 r. dzięki intensywnemu wykorzystywaniu środków przedakcesyjnych oraz akcesyjnych przez branżę długość sieci kanalizacyjnej na terenach wiejskich była większa niż w miastach. W 2012 r. różnica powiększyła się na korzyść obszarów wiejskich i spodziewać się można dalszego, bardziej dynamicznego wzrostu długości sieci kanalizacyjnej, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Zmiany gęstości sieci kanalizacyjnej w Polsce w ostatnich latach zaprezentowane zostały na rysunku 4. Na uwagę zasługuje fakt, iż sieć kanalizacyjna cechuje się mniejszą gęstością niż wodociągowa zarówno dla terenów miejskich, jak i wiejskich.
W stronę zmian
Efektem budowy nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych jest zwiększający się odsetek mieszkańców posiadających dostęp do usług wodociągowych i kanalizacyjnych. Zgodnie z logiką, wraz ze wzrostem długości sieci wodociągowej rośnie odsetek mieszkańców posiadających dostęp do wody z sieci wodociągowej. Wykres przedstawiający poziom zwodociągowania w Polsce potwierdza fakt, że większa dynamika przyrostu długości sieci wodociągowej na terenach wiejskich wpływa na bardziej dynamiczny wzrost zwodociągowania na tych terenach (rys. 5, 6). Dostępność do wodociągu w miastach jest na wysokim, zadowalającym poziomie, natomiast tereny wiejskie nadal wymagają odpowiednich działań, zmierzających do poprawy sytuacji. Poziom skanalizowania w Polsce jest niższy od poziomu zwodociągowania, szczególnie na obszarach wiejskich. W miastach poziom skanalizowania jest dość wysoki, mimo to wciąż potrzeba inwestycji w budowę nowych sieci w celu osiągnięcia optymalnej wartości skanalizowania. Odsetek mieszkańców posiadających dostęp do sieci kanalizacyjnej na wsi na początku XXI w. był bardzo niski. Od tego czasu, dzięki funduszom przedakcesyjnym i poakcesyjnym, zrealizowano na tych obszarach wiele inwestycji, dzięki którym coraz więcej mieszkańców korzysta z sieci kanalizacyjnej. Zwiększający się poziom skanalizowania świadczy również o poprawie jakości środowiska naturalnego, zwłaszcza czystości wód na obszarach kanalizowanych. Poziom skanalizowania, wynoszący w 2011 r. 63,5%, pomimo ukończonych dotychczas inwestycji, świadczy o ciągłej potrzebie działań inwestycyjnych w tym zakresie.
Bilans wodno-ściekowy
Ilości wody pobranej przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne zależne są od potrzeb gospodarki przemysłowej oraz gospodarstw domowych. W Polsce zdecydowana większość wody pobranej przeznaczana jest na cele przemysłowe. Największe pobory wody występowały w latach 70. oraz 80. XX w., a związane były ze stosowaniem tanich i nieefektywnych technologii w polskim przemyśle. Dopiero w latach 90. pobór wody w naszym kraju zaczął systematycznie maleć, aby na przełomie wieków ustabilizować się i podlegać w kolejnych latach jedynie nieznacznym wahaniom. Wiele zmieniło się też w gospodarce ściekami, zarówno przemysłowymi, jak i komunalnymi. Ciągły rozwój, liczne modernizacje sieci oraz oczyszczalni ścieków pozwalały na bardziej efektywne oczyszczanie ścieków. Produkcja i ilości ścieków oczyszczanych zależne były również od liczby mieszkańców posiadających możliwości odprowadzania ścieków do sieci kanalizacyjnej. Zmiany zachodzące w strukturze ilościowej oraz jakościowej gospodarki wodno-ściekowej w Polsce na przestrzeni ostatnich lat dowodzą, iż ta część gospodarki rozwija się we właściwym kierunku. Zużycie wody w Polsce można podzielić na dwa okresy (rys. 7). W pierwszym, do 2000 r., zauważalny jest stopniowy spadek zużycia wody w Polsce, a po tym okresie następuje ustabilizowanie się tej ilości na stałym poziomie, z wyjątkiem 2006 r., kiedy wystąpił jednorazowy wzrost. Za zdecydowaną większość zużycia odpowiada sektor przemysłowy (od 68% w 1989 r. do 74,5% w 2012 r.). Szczegółowe dane dotyczące zużycia wody przez gospodarstwa domowe prezentowane są od 2003 r. W okresie tym zużycie to ok. 11%. Szczegółowe dane dotyczące ilości wody dostarczonej oraz ścieków odebranych z gospodarstw domowych w Polsce zostały ukazane na rysunku 8, z którego wynika, iż ilości wody i ścieków są ze sobą wyraźnie skorelowane. W każdym z przedstawionych lat ilość ścieków odprowadzonych z gospodarstw domowych jest większa niż ilość wody im dostarczona. Różnica ta może wynikać z nieszczelności sieci kanalizacyjnej, do której przedostają się wody infiltracyjne oraz z występujących awarii. Różnica pomiędzy ilością wody dostarczonej a ilością ścieków odebranych z gospodarstw domowych w Polsce w badanym okresie sukcesywnie się zmniejsza.
Wdrażanie nowych technologii
Przeciętne zużycie wody w miastach zmniejsza się każdego roku (rys. 9). Wpływ na to ma zastosowanie nowych technologii, związanych z instalowaniem dokładniejszych wodomierzy oraz ciągłe uświadamianie społeczeństwu potrzeby oszczędzania wody. Szczegółowe dane dotyczące jednostkowego zużycia wody w miastach i na wsi dostępne są jedynie od 2002 r., jednak można przypuszczać, iż w poprzednich latach w miastach wartość ta była wyższa niż miało to miejsce na wsi. Jednostkowe zużycie ogółem ulega ciągłemu zmniejszaniu, choć z biegiem lat dynamika ta jest coraz spokojniejsza. Tak samo kształtuje się badana cecha w miastach. Na terenach wiejskich jest odwrotnie – zwiększa się w latach 2002-2006, po czym następuje stagnacja i jednostkowe zużycie wody w kolejnych latach osiąga zbliżony poziom. Tereny wiejskie charakteryzują się mniejszym średnim jednostkowym zużyciem wody niż miasta.
Na rysunku 10 przedstawiono, jak sukcesywnie zmniejsza się ilość ścieków nieoczyszczonych z 35% w 1989 r., poprzez 15% w 1998 r. do 6,5% w 2012 r. Pozytywny trend jest możliwy dzięki licznym inwestycjom, mającym na celu poprawę jakości środowiska naturalnego przez zmniejszanie ilości ścieków nieoczyszczonych, a tym samym polepszenie jakości życia ludności. Struktura oczyszczalni ścieków, które przyjmowały ścieki przemysłowe i komunalne w Polsce, w przedstawionym okresie ulegała zmianom (rys. 11). Do 2002 r. najwięcej ścieków oczyszczano w oczyszczalniach mechanicznych oraz biologicznych. Od 2003 r. największa ilość ścieków oczyszczana była z podwyższonym usuwaniem biogenów. Zauważalny jest trend spadkowy dla ilości ścieków oczyszczanych w oczyszczalniach mechanicznych oraz biologicznych. Natomiast wzrostowy trend charakteryzuje ścieki oczyszczane z podwyższonym usuwaniem biogenów, co zapoczątkowano w Polsce w 1995 r.
Nakłady na inwestycje
Olbrzymie nakłady inwestycyjne ponoszone przez przedsiębiorstwa wodociągowe w Polsce są dowodem na szybkie nadrabianie strat infrastrukturalnych i technologicznych, które powstały w ubiegłych dziesięcioleciach. W okresie 1999-2012 łączne nakłady na gospodarkę ściekową i ochronę wód w sektorze komunalnym wyniosły ponad 59 mld zł. W ostatnich latach dodatkowym przyśpieszeniem inwestycji w sektorze wodno-ściekowym jest skuteczne wykorzystywanie przez gminy oraz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne funduszy pochodzących z Unii Europejskiej, czyli funduszy przedakcesyjnych (ISPA) oraz poakcesyjnych (EFRR, FS), co znajduje odzwierciedlenie w strukturze źródeł nakładów inwestycyjnych. Podwyższenie nakładów inwestycyjnych na gospodarkę ściekową i ochronę wód spowodowane było głównie wzrostem nakładów na sieć kanalizacyjną odprowadzającą ścieki (rys. 12), ponieważ programy operacyjne, dzięki którym przedsiębiorstwa oraz gminy otrzymywały dofinansowanie z UE, nastawione są na budowę nowej oraz wymianę istniejącej, przestarzałej sieci kanalizacyjnej (Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych ? KPOŚK). Znaczne kwoty przeznaczono również na sieci kanalizacji odprowadzającej wody opadowe oraz oczyszczalnie ścieków komunalnych, jednak to nowe oraz wymieniane sieci kanalizacji sanitarnej pochłonęły największe kwoty w sektorze. Zauważyć można (rys. 13), zwłaszcza w ostatnich latach, wyraźny wzrost nakładów inwestycyjnych na środki trwałe służące gospodarce wodnej, które to w 2010 r. były największe i wyniosły ponad 3,5 mld zł. Od tego roku nakłady te stopniowo maleją, w 2012 r. były zbliżone do wartości z 2009 r. Związane jest to licznymi inwestycjami prowadzonymi dzięki dofinansowaniu z funduszy UE, których szczyt intensywności przypadł właśnie na lata 2009-2012. Struktura nakładów na środki trwałe na gospodarkę wodną jest zbliżona do struktury nakładów na gospodarkę ściekową i ochronę wód. Głównym składnikiem w każdym z lat są środki własne. W mniejszym stopniu, ale również maleje udział funduszy ekologicznych oraz zwiększa się zaangażowanie środków z zagranicy, co zapewne także powodowane jest funduszami przedakcesyjnymi i poakcesyjnymi z UE (rys. 14).
Efekty KPOŚK
Porównując dane, które dostarczają ?Roczniki Statystyczne? Głównego Urzędu Statystycznego, należy stwierdzić, iż KPOŚK jest motorem napędowym inwestycji w sektorze wodociągowo-kanalizacyjnym w Polsce w ostatnich latach. Zgodnie z danymi GUS-u, w latach 2003-2011 zbudowano łącznie 60 755,2 km sieci kanalizacyjnej sanitarnej oraz odprowadzającej wody opadowe. Długość sieci powstałej w ramach KPOŚK stanowi więc 92,6% sieci powstałej w Polsce ogółem. Podobnie sytuacja wygląda w sferze wysokości nakładów inwestycyjnych. Suma nakładów w latach 2003-2011 na sieci kanalizacyjne oraz oczyszczalnie ścieków wynosi 43 512,4 mln zł, co oznacza, że wydatki związane z KPOŚK stanowią ok. 93% wydatków na te cele poniesione w całej Polsce.
Od momentu transformacji ustrojowej w Polsce zauważalne są więc pozytywne zmiany zachodzące w branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Sukcesywnie zwiększa się długość sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, coraz więcej mieszkańców ma dostęp do usług dostarczania wody oraz odprowadzania ścieków. Ludność otrzymuje wodę o poprawiającej się każdego roku jakości, a ścieki odprowadzane są do nowoczesnych oczyszczalni. Rozwój infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej jest kosztowny, a efekty gospodarcze i społeczne stają się widoczne po czasie. Działania branży to wynik troski nie tylko o teraźniejszość, ale również o przyszłe pokolenia. Liczne inwestycje infrastrukturalne wpływają na wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw, co przyczynia się do podnoszenia cen za świadczenie usługi dostarczania wody i odbioru ścieków. Wizja ta zmusza do głębszego zastanowienia się na funkcjonowaniem przedsiębiorstw i dążeniem do optymalizacji działalności, aby przedsiębiorstwa mogły wypełniać swoją społeczną misję świadczenia usług mieszkańcom po możliwie jak najniższej, akceptowalnej społecznie cenie.
Nakłady inwestycyjne oraz efekty rzeczowe realizacji KPOŚK
Rok |
Długość wybudowanej sieci kanalizacyjnej (km) |
Nakłady inwestycyjne [mln zł] |
||
oczyszczalnie |
kanalizacja |
razem |
||
2003-2005 |
17 375,0 |
2 352,80 |
5 223,90 |
7 576,70 |
2006 |
5 288,0 |
762,50 |
1 848,00 |
2 610,50 |
2007 |
4 204,0 |
985,10 |
2 226,10 |
3 211,20 |
2008 |
4 879,0 |
1 218,50 |
3 325,60 |
4 544,10 |
2009 |
6 202,0 |
2 478,50 |
4 800,05 |
7 278,55 |
2010 |
8 954,2 |
3 028,32 |
5 032,90 |
8 061,23 |
2011 |
9 342,9 |
1 774,03 |
5 414,08 |
7 188,11 |
2003-2011 |
56 245,0 |
12 600,00 |
27 871,00 |
40 470,00 |
Mateusz Bogdanowicz, główny specjalista ds. analiz ekonomicznych, Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie?