Seminarium - Salon Recyklingu POLEKO 2003



Obszar środowiskowy jest traktowany przez Unię Europejską ze szczególną starannością. Wiąże się to z odpowiedzialnością za obecny stan środowiska w korelacji z tym, co chcemy zostawić przyszłym pokoleniom. Lata zaniedbań, lekkiego traktowania zasad poszanowania równowagi ekologicznej i zrównoważonego rozwoju przyczyniły się do eskalacji negatywnych czynników zubażających i niszczących środowisko naturalne.

Wprowadzona zasada zrównoważonego rozwoju dała początek skonsolidowanych i usystematyzowanych działań na rzecz ochrony środowiska. Polega ona przede wszystkim na zapobieganiu tworzenia się zanieczyszczeń i odpadów, a nie tylko ich likwidacji. Działania UE w tym zakresie zostały rozszerzone na wielu realizatorów, m.in. przedsiębiorców, konsumentów, użytkowników czy organizacje pozarządowe. Mocno skupiono się na roli producenta jako tego, który ponosi odpowiedzialność za wprowadzenie produktu do obrotu i jednocześnie do środowiska naturalnego.
Dla Polski, jako kraju pretendującego do akcesji, największe znaczenie mają dyrektywy, które są główną osią procesu unifikacji i dostosowania prawodawstwa polskiego do standardów wspólnotowych.

Obowiązki i zakazy

Regulacja prawna gospodarki odpadami tworzona jest w prawodawczym systemie wspólnotowym na zasadz...