Seminarium - Salon Recyklingu POLEKO 2003



Blisko 10 lat temu kraje Unii Europejskiej rozpoczęły tworzenie systemów gospodarki odpadami, które oparto na odpowiedzialności producenta i importera za wprowadzony na rynek produkt w całym cyklu jego życia. Praktyczne wdrożenie tej zasady zapewniła Dyrektywa 94/62/EC o opakowaniach i odpadach opakowaniowych z 1994 r.


W konsekwencji tej regulacji, kraje członkowskie Unii przyjęły obowiązek zapewnienia odzysku i recyklingu części odpadów opakowaniowych. Nakaz ten został określony w formie wskaźnika procentowego odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, w stosunku do łącznej masy opakowań wprowadzonych na rynek. Osiągnięcie wskaźników odzysku (50-65%) i recyklingu (25-45%) odpadów opakowaniowych ustalono na 30 czerwca 2001 r. Ustalono ponadto tzw. materiałowe poziomy recyklingu dla papieru i kartonu, szkła, tworzyw sztucznych, metali oraz materiałów naturalnych w wysokości minimum 15%.
Wejście w życie Dyrektywy stanowiło potężny impuls dla podjęcia w krajach Unii działań w zakresie selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych a następnie ich recyklingu. Rozpoczęto edukację ekologiczną społeczeństwa i stworzono cały system organizacyjny w zakresie zbiórki i recyklingu tych odpadów.
Polska, w ramach negocjacji z Unią Europejską, uzyskała okres przejściowy na tę Dyrektywę do końca 2007 r. ...