Dyrektywy ErP i EcoLabelling
SPIUG przygotowuje akcję informacyjną, dotyczącą wprowadzania w życie zapisów zawartych w dyrektywie ErP (ang. Energy rated Products) o numerze 2009/125/EC oraz rozporządzenia odnośnie etykietowania o numerze 2010/30/EC.
Inicjatywa SPIUG jest bardzo ważna, z uwagi na duże znaczenie, jakie mają te przepisy dla całej branży grzewczej. Wiedza na temat tych zmian, zarówno wśród firm handlowych, jak i instalatorów, obecnie jest co najmniej niewystarczająca.
Rozporządzenie ErP nr 622/2009/UE zacznie obowiązywać 1 sierpnia 2015 r. Dopuszcza ono produkowanie na rynek europejski jedynie urządzeń grzewczych zawierających niskoenergetyczne pompy obiegowe. Ponadto dyrektywa ErP pozwoli, od 26 września 2015 r., na wprowadzanie na rynek UE wyłącznie takich urządzeń grzewczych, które spełniają określone normy efektywności energetycznej. Będzie to miało w praktyce wpływ na takie produkty, jak kotły gazowe, podgrzewacze c.w.u., kolektory słoneczne, pompy ciepła oraz zasobniki c.w.u.
Co oznacza wprowadzenie na rynek UE tych urządzeń i jak będzie to oddziaływało na sektor grzewczy?
?Wprowadzenie do obrotu? oznacza pierwszą transakcję na rynku, więc można by przypuszczać, że następuje ono np. w przypadku zakupów, choćby kotłów przez przedstawicielstwo producenta z centrali, a zatem świadczyłoby to o tym, że produkty niespełniające warunków dyrektywy, zakupione przed 26 września 2015 r. przez tego importera, mogą być sprzedawane dalej do wyczerp...