Prezes UMiRM powołał Radę do spraw monitorowania zasad i warunków zbiorowego zaopatrzeniu w wodę i zbiorowego odprowadzaniu ścieków. Rada ma m.in. przeprowadzić analizę przepisów ustawy pod kątem zasadności jej nowelizacji. Postulaty te dyskutowano już na posiedzeniu Stowarzyszenia „Wodociągi Wielkopolskie” z zamiarem przekazania ich, poprzez Izbę Gospodarczą, do Rady.

Ustawowe cele
W uzasadnieniu do ustawy akcentowano następujące cele:
  • zapewnienie bezpieczeństwa pewności i poziomu usług,
  • poprawa efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw, stworzenie możliwości generowania zysku, zwiększenie inwestycji, zatrzymanie postępującej dekapitalizacji urządzeń,
  • stworzenie przejrzystych, stabilnych, uporządkowanych i zgodnych z unijnymi regulacji prawnych, jednakowych dla podmiotów o różnych formach organizacyjnych i stosunkach własnościowych,
  • rozdzielenie funkcji właścicielskiej gminy od jej funkcji zarządczej,
  • ustanowienie zasad ustalania taryf chroniących interes odbiorców usług, urealnienie i ustabilizowanie opłat.
Ustawa nie spełnia jednak wszystkich z założonych celów. W szczególności: wzmacnia możliwości politycznego oddziaływania władz gminy na przedsiębiorstwo poprzez rozbudowanie regulacyjnej funkcji gminy. Nie sprzyja także poprawie ekonomicznej efektywności branży poprzez stworzenie warunków do obniżania kosztów, szerszego zaangażowania kapi...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?