W latach 2000–2002 ustanowiono w Polsce polską wersję językową europejskiej normy EN 752; część 1–71, poświęconą zagadnieniom planowania, obliczania, modernizacji, eksploatacji i użytkowania zewnętrznych systemów kanalizacji grawitacyjnej. W krajach Unii Europejskiej norma ta jest obowiązująca od 1998 r. Norma EN 752 zawiera jedynie zestaw ogólnych wymagań, niezbędnych do prawidłowego planowania, projektowania i eksploatacji systemów kanalizacyjnych. Źródłem uzupełniających szczegółowych informacji projektowych są wytyczne techniczne, dostępne w formie dokumentów krajowych.

Kilka lat przed wejściem w życie normy EN 752, poszczególne kraje członkowskie UE rozpoczęły proces dostosowywania istniejących krajowych wytycznych technicznych z zakresu projektowania i eksploatacji systemów kanalizacyjnych do nowych, jednolitych zaleceń i wymagań. W wyniku tych prac, w 1999 r. ukazała się w Niemczech zaktualizowana Wytyczna ATV-DVWK A 1182, prezentująca w sposób szczegółowy zasady wymiarowania nowych i kontroli istniejących grawitacyjnych systemów kanalizacji sanitarnej, deszczowej i ogólnospławnej.
Warto zatem przedstawić główne aspekty wymiarowania systemów kanalizacyjnych, w oparciu o niemiecką Wytyczną A 118, uwzględniającą aktualnie obowiązujące zasady projektowania, sformułowane w normie EN 752.

Wymagania stawiane zewnętrznym systemom kanalizacji
Zgodnie z normą EN 752 oraz wytyczną A 118, podczas projekt...