Polemika z artykułami Roberta Pochyluka „Dokąd zmierza EMAS w Polsce?” oraz „Temat przewodni – EMAS III” zamieszczonymi w poprzednim wydaniu czasopisma „Ecomanager”.
Mając na uwadze wzmocnienie i rozwój dobrowolnego instrumentu zrównoważonego rozwoju, jakim jest EMAS, Ministerstwo Środowiska przekazuje komentarz do wypowiedzi Roberta Pochyluka, w świetle sformułowanych w nich wielu krytycznych uwag.
W kwestii organizacji systemu EMAS w Polsce i jego centralizacji/decentralizacji nie należy mylić dwóch pojęć: struktury systemu EMAS z procedurą rejestracji. Ta pierwsza rzeczywiście jest skomplikowana, ale nie stanowi przedmiotu zainteresowania organizacji. Dla niej najistotniejsze jest to, gdzie złożyć wniosek oraz kiedy dostanie certyfikat EMAS. Te elementy są jasno określone i regulowane odpowiednimi procedurami.
Minister właściwy ds. środowiska, jako organ odpowiadający za rozwój systemu EMAS, podjął działania mające na celu zmianę ustawy o krajowym systemie (EMAS), w tym regulacji kwestii udzielania informacji organizacjom. Projekt ustawy zostanie umieszczony w „BIP MŚ”, zainteresowani będą mieli możliwość zgłoszenia uwag.
Warty uwagi jest fakt, iż Stowarzyszenie Polskie Forum ISO 14001 w swoim statucie zapisało, iż „rozwijanie oraz promowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających rozwojowi i rozpowszechnianiu sys...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?