Rosnące zainteresowanie przestrzenią i jej stanem powoduje, że coraz częściej na ulicach naszych miast, na placach, skwerach, w parkach i w ogrodach spotykamy się z różnego rodzaju działaniami artystycznymi. Są to zorganizowane akcje, efekty warsztatów artystycznych czy też działania spontaniczne, a czasami nawet nielegalne. Jak ocenić to zjawisko i jego rolę w krajobrazie miasta? Czy są nam potrzebne artystyczne kreacje?
 
Z pewnością jedną z przyczyn rozwoju działań artystycznych w przestrzeni jest wyjście artystów z galerii na ulice i place miast. Publiczna przestrzeń, otwarty krajobraz przyciągają, ponieważ są powszechnie dostępne, umożliwiają prezentację wielu osobom, często przypadkowym przechodniom. Działania artystyczne w przestrzeni kojarzą się głównie ze sztuką. Jednak są one również elementem szerokiej dziedziny, jaką jest architektura krajobrazu, choć oczywiście nie stanowią jej głównego nurtu. W porównaniu z takimi obiektami jak park czy ogród mogą wydawać się ulotne, nietrwałe, niewiele wnoszące do krajobrazu miasta. Jednak wykonane z właściwą uwagą i zrozumieniem pełnią ważną funkcję w procesach kształtowania przestrzeni.
 
Reguły gry
Wypowiedzi artystyczne w krajobrazie powstają wg pewnych reguł. Prowadzą one od wnikliwej obserwacji przestrzeni i odkrycia jej charakterystyczne cech do wypowiedzi artystycznej s...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?