Ekoprojektowanie (ecodesign) coraz częściej jest postrzegane jako niezbędny element działań dotyczących produktów w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).

Co istotne, koncepcja GOZ-u wymaga, aby projektować tak, żeby z jednej strony oddziaływanie produktu było jak najmniej uciążliwe dla społeczeństwa, gospodarki i środowiska, z drugiej zaś ? żeby na wszystkich pozostałych etapach cyklu życia ułatwiać działania projektanta w taki sposób, aby miał zapewniony rynek na swoje produkty oraz surowce do jego stworzenia. Tylko wzajemne oddziaływanie i przenikanie się etapu projektowania z pozostałymi pozwoli na wdrożenie GOZ-u w odniesieniu do jak największej liczby produktów.

Hasło do zwrócenia uwagi na cechy produktu, biorąc pod uwagę wydajność materiałową, rzucone zostało w 2015 r. przez Komisję Europejską w pakiecie GOZ-u, a dokładniej w komunikacie ?Zamknięcie obiegu ? plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym?1. Komisja Europejska zapowiedziała tam przekazanie do europejskich organizacji normalizacyjnych mandatu do opracowania norm w zakresie wykorzystania materiałów, co ma mieć przełożenie na przyszłe wymogi dotyczące produktów w Unii Europejskiej. To samo podejście zostało potwierdzone także w przedstawionym przez Komisję Europejską planie działań w zakresie ekoprojektu na lata 2016-20192. Dotychczas ecodesign kojarzył się głównie z kwestiami energetycznymi. Dyrektywa 2009/125/WE określa ob...