Przed rozwijającym się sektorem biogazowni rolniczych w Polsce i Europie stoi poważne wyzwanie ? zagospodarowanie poferementu. W jaki sposób wykorzystać go najefektywniej?

W Europie pracuje obecnie ok. 14 500 instalacji biogazowych. W świetle zarówno unijnej dyrektywy o odpadach, jak i polskiej ustawy o odpadach poferment kwalifikowany jest jako odpad. Najprostszą metodą jego zagospodarowania jest bezpośrednie rozprowadzanie po polach.

Zagospodarować osad

Przeszkodę w realizacji tej metody aplikacji stanowi ograniczenie terenów uprawowych ze względu na dużą zawartość azotu organicznego, ale także emisja odorów. Alternatywnymi metodami zagospodarowania pofermentu jest separacja na frakcję stałą i ciekłą. Frakcja stała po poddaniu do kompostowania materiałów organicznych nadaje się do użycia jako nawóz, czasami stosuje się też granulację osadu. Energetyczne wykorzystanie poferementu sprowadza się do wykorzystania osadu jako wsadu do produkcji pelletów i brykietów. Inne metody zagospodarowania pofermentu to, będące dwiema z kilku możliwych sposobów obróbki termochemicznej biomasy, gazyfikacja i karbonizacja.

Dynamiczny rozwój rynku

W Polsce sektor rolno-spożywczy jest jedną z najbardziej dochodowych gałęzi gospodarczych. Daje to możliwość rozwoju biogazowni rolniczych, produkujących energię ze źródeł odnawialnych. Do 2020 roku w Polsce ma zostać wybudowanych ok. 2 tys....