Edukacja ekologiczna w Lesznie
W leszczyńskim MPWiK edukacja ekologiczna została zdefiniowana jako jeden z celów strategicznych. Aby prowadzić działania w sposób zorganizowany, w 2007 r. utworzono stanowisko samodzielnego specjalisty do spraw edukacji ekologicznej.
Obecnie funkcję tę pełni Dział Komunikacji i Edukacji. Stawia się tu na bezpośredni kontakt z mieszkańcami tzw. aglomeracji leszczyńskiej. Celem prowadzonej edukacji jest pobudzenie motywacji społeczeństwa do rozwijania zachowań prośrodowiskowych, w tym na przykład do racjonalnego korzystania z wody.
Działania dotyczą ogółu mieszkańców, jednak w głównej mierze MPWiK skupia się na budowaniu świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Ważne jest, aby pobudzić ich chęć do udziału w procesie edukacji. Dlatego zajęciom przyświeca idea tzw. edutainmentu (ang. neologizm powstały ze słów education entertainment, czyli ?edukacja rozrywkowa?). Wiedza przekazywana jest w atrakcyjnej formie podczas zabawy z uczestnikami. Dzieci i młodzież są aktywizowane poprzez czynny udział w eksperymentach i doświadczeniach, a także w ćwiczeniach i badaniach terenowych. Pracownicy starają się rozbudzić zainteresowanie tematem ochrony środowiska.
Do zwiedzania udostępniane są obiekty technologiczne, aby uczestnicy zajęć mogli zobaczyć, na czym polegają procesy uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. A...