Wypowiedź Haliny Boucek, Naczelnik Wydziału Ekologii i Szkód Górniczych w Urzędzie Miejskim w Zabrzu

Od chwili powstania gminnych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej samorządy otrzymały możliwość stosowania nowych instrumentów w zakresie ochrony środowiska, na które w budżetach poszczególnych miast i gmin nie starczało środków finansowych. W naszym mieście już od 1994 roku wprowadzono, jako jeden z priorytetów działania funduszu, zmianę i kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców naszego miasta.
Między innymi w związku z uruchomieniem Stacji Segregacji Surowców Wtórnych i Kompostowni Odpadów Organicznych przeprowadzono na obu obiektach cykliczny program edukacyjny pod nazwą "Dni otwarte dla uczniów i nauczycieli szkół zabrzańskich". Dla zwiedzających przygotowano materiał dydaktyczny, liczne gadżety z logo segregowania, konkursy, m.in. na plakat związany z segregowaniem odpadów, na imię różowej ośmiornicy zbierającej odpady, na ilość zebranych surowców wtórnych itp.
Zainteresowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. W ubiegłorocznym konkursie ilość uczniów biorących udział w kampanii edukacyjnej przekroczyła liczbę 25 tysięcy. Konkursom towarzyszą oczywiście ciekawe nagrody ufundowane przez sponsorów z terenu Zabrza.
Zabrze podjęło również nową inicjatywę, związaną z oddaną do użytku sortownią i kompostownią odpad...