Ścieżki edukacyjne, warsztaty artystyczne, komiksy, aplikacje mobilne, a nawet produkcje filmowe ? zakłady zajmujące się zagospodarowaniem odpadów prześcigają się w kreowaniu kolejnych pomysłów, które mają służyć edukacji ekologicznej mieszkańców. Z jakim efektem?

To właśnie przedstawiciele przedsiębiorstw zagospodarowujących odpady komunalne najlepiej wiedzą, jak postępować z odpadami, aby w ostatecznym rachunku były one jak najmniej szkodliwe dla środowiska. Mają też oni świadomość, że niezwykle istotne jest zachęcanie mieszkańców do wdrażania nowego, przyjaznego środowisku modelu gospodarki odpadami. Nie bez znaczenia jest ponadto fakt, że dzięki akcjom edukacyjnym do zakładów trafiają lepiej posegregowane odpady, a to przekłada się na mniejszą liczbę kłopotów np. w trakcie procesów sortowania.

Jakie działania w zakresie edukacji ekologicznej realizują zatem i gdzie szukają inspiracji zakłady zagospodarowania odpadów? Jakie formy edukacji ekologicznej są, ich zdaniem, najskuteczniejsze? I wreszcie ? z jakiego rodzaju problemami można się spotkać przy realizacji akcji edukacyjno-informacyjnych?

Edukacja dostosowana do odbiorców

Zdaniem Sławomira Brzózka, prezesa Zarządu Fundacji Nasza Ziemi, która od wielu lat prowadzi szereg kampanii dotyczących edukacji ekologicznej (m.in. akcję ?Spr...