Żyjemy w czasach intensywnych przemian, dotyczących nie tylko fizycznych zmian w środowisku, ale także systemu wartości, spraw kultury i tradycji. Szybkość informacji i ich dostępność wpływają na zmniejszenie znaczenia dziedzictwa, dorobku poprzednich pokoleń. Dążymy do ciągłych zmian, które sprawiają, że życie staje się łatwiejsze i wygodniejsze. Dlatego w dzisiejszych czasach tak ważne jest, by ? będąc świadomym tych przemian ? jednocześnie dbać o rzeczywisty zrównoważony rozwój, umacnianie kultury i społeczności. Przemianom, a nawet degradacji ulega nasz rodzimy krajobraz.

Mimo iż krajobraz Polski jest dobrem wspólnym chronionym zapisami prawa, to jest on sukcesywnie niszczony, a świadomość społeczna i działania na rzecz harmonijnego kształtowania krajobrazu, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, pozostawiają wiele do życzenia. Chaotyczne zagospodarowanie przestrzeni zurbanizowanej i niszczenie środowiska naturalnego nie narusza prawa, co jest dowodem jego nieskuteczności.

Wśród wielu działań na rzecz przywracania ładu przestrzennego ważne jest podniesienie poziomu świadomości i potrzeb związanych z wartościami przestrzennymi w społeczeństwie. Konieczne są działania popularyzujące znaczenie jakości przestrzeni i przekonujące o potrzebie dbałości o dziedzictwo kulturowe, o historię i tradycję regionu.

Sposób zagospodarowania przestrzeni ma bowiem istotny wpływ zarówno na funkcjonowanie gospodarki regionu czy kraju, jak i na wartość j...