Wciąż istnieje potrzeba zwiększania świadomości Polaków w zakresie selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu. W jaki sposób robią to gminy? Najlepiej kompleksowo i? niesztampowo.

Gminy, na które w 2013 r. nałożono obowiązek prowadzenia edukacji odpadowej, robią, co mogą, by spełniać wymogi prawa, i realizują na swoim terenie działania mające na celu zwiększenie ilości i jakości posegregowanych odpadów. Wiele z nich ?załatwia? sprawę za pomocą ulotek oraz informacji na swoich stronach internetowych, ale są też takie podmioty, które do edukacji podchodzą z entuzjazmem.

Nie tylko dla dzieci

Narzędziem coraz częściej wykorzystywanym w działaniach z zakresu edukacji ekologicznej są komiksy, które w barwny i humorystyczny sposób prezentują dane zagadnienie. Z walorów takiego przekazywania wiedzy skorzystała m.in. gmina Piaseczno, która w ramach kampanii ?Segregujesz i zyskujesz? przygotowała komiks pn. ?Opowieści ze Śmieciarni?. Przedstawia on historię chłopca uwięzionego w budynku-labiryncie, z którego wydostać się można jedynie poprzez właściwe postępowanie z napotkanymi po drodze odpadami. By wrócić do domu, musi on wykorzystać swoją wiedzę oraz wykazać się determinacją i cierpliwością. ? W ramach kampanii chcemy pokazywać mieszkańcom naszej gminy korzyści, które wynikają z selektywnej zbiórki odpadów ? wyjaśnia Barbara Wysocka, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Mi...