Edukacja z polotem

W ramach walki o czyste powietrze prowadzone są kampanie edukacyjne, mające przekonać społeczeństwo o szkodliwości emisji zanieczyszczeń z domowych kotłów grzewczych.

Wykorzystywane w tym celu materiały muszą być nie tylko zrozumiałe, ale także interesujące i estetyczne, aby zachęcić odbiorców do zapoznania się z zawartymi w nich  informacjami.

Czy to bajka?

Dobrym przykładem są działania podjęte przez Urząd Miasta i Gminy w Nakle nad Notecią, który w 2015 r. rozpoczął realizację kampanii pod hasłem ?Odpowiedzialne ogrzewanie = czyste powietrze?. Opracowana w ramach projektu ulotka informacyjna oraz plakat zawierały fragment bajki, rozpoczynającej się od słów ?Dawno, dawno temu w gminie pojawił się smog nakielski??. Materiały przykuwały uwagę oryginalną grafiką, przedstawiającą potwora w kształcie chmury dymu. Na uwagę zasługuje także hasło kampanii. ? Chcieliśmy podkreślić, że duże znaczenie dla poprawy jakości powietrza mają rodzaj i sposób ogrzewania, ale przede wszystkim świadomi użytkownicy ? mówi Anna Nowak, inspektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Nakle nad Notecią. Historia o smogu nakielskim stała się również inspiracją do zorganizowania konkursu dla uczniów. Zadaniem starszych uczestników było dokończenie opowieści, natomiast młodsze dzieci musiały zilustrować hasło kampanii. Dzięki temu uczn...