Elektrownie biogazowe stanowią w Polsce i na świecie coraz bardziej popularne źródło energii odnawialnej. Obok instalacji funkcjonujących przy oczyszczalniach ścieków oraz składowiskach odpadów jednym z typów elektrowni biogazowych są biogazownie rolnicze.
W dziedzinie systemów biogazowych przodują Niemcy. Gwałtowny wzrost liczby instalacji nastąpił tam w latach 90. XX w., choć pierwsze duże scentralizowane biogazownie zbudowano tam (podobnie w Danii) już w latach 80. Wdrażanie produkcji i wykorzystania biogazu w Niemczech realizowane jest przez ponad 150 biur konstrukcyjnych oraz badawczych. Obecnie funkcjonuje tam ponad 4000 biogazowni, z czego 800 zostało wybudowanych w ciągu roku.
Od 2005 r. – kiedy to uruchomiono pierwszą w Polsce rolniczą elektrownię biogazową przez firmę Poldanor – rozwój agroenergetyki opartej na biogazie rolniczym powoli nabiera rozpędu. W efekcie można mówić obecnie o „wyścigu o megawaty” z polskiego biogazu rolniczego.
Dla procedur związanych z rozwojem projektu takiej inwestycji, jak również dla późniejszego jej funkcjonowania kluczowa jest odpowiednia lokalizacja biogazowni. Ze względu na funkcjonowanie w ramach zintegrowanej gospodarki odpadowo-energetycznej biogazownia rolnicza realizuje szereg strategii ochrony środowiska: od ekologicznego zagospodarowania odpadów rolniczych, poprzez odzysk ich ene...