Szacuje się, że uzależnienie krajów Unii Europejskiej od dostaw paliw i surowców energetycznych z krajów niestabilnych politycznie i gospodarczo kształtuje się na poziomie 60-70%. Komisja Europejska podejmuje cały szereg inicjatyw mających na celu przeciwdziałanie temu stanowi.

Inicjatywy te obejmują przede wszystkim aspekty związane z możliwie najdalej idącym wzrostem efektywności wykorzystania energii praktycznie we wszystkich sektorach gospodarki, co jest związane z tym, że potencjał w tym zakresie jest największy. Dodatkowo podejmuje się cały szereg działań związanych ze wzrostem wykorzystania alternatywnych i odnawialnych źródeł energii.
Szczególnym przejawem tego typu działań i inicjatyw jest liczna grupa dyrektyw unijnych, które częstokroć uzupełniając się wzajemnie, narzucają na państwa członkowskie liczne obowiązki i zadania w zakresie wzrostu efektywności wykorzystania energii i obejmują coraz szersze obszary gospodarki. Można tu wspomnieć chociażby o dyrektywie 2002/91/WE o jakości energetycznej budynków, która narzuca obowiązek wdrożenia systemowego podejścia do problemu znaczącego ograniczenia zużycia energii w praktycznie wszystkich typach i rodzajach budynków, czy dyrektywie 2004/8/WE w sprawie popierania kogeneracji opartej na zapotrzebowaniu ciepła użytecznego na wewnętrznym rynku energii oraz zmieniającej dyrektywę 92/42/EWG, która wprowadza mechanizmy wymuszające poprawę efektywności procesów wytwarzania energii w źródłach (elektrocie...