Agencje Poszanowania Energii, zrzeszone w SAPE, zostały zaangażowane w realizację programu „Inteligentna Energia – Europa”. Jego celem jest zagwarantowanie niezależnych narzędzi i mechanizmów do pokonania barier nietechnicznych we wprowadzaniu nowych, skutecznych technologii energetycznych. Najwięcej realizowanych programów dotyczy poprawy efektywności energetycznej budynków mieszkalnych, głównie o niższym standardzie, tzw. socjalnych. Nowością jest zwrócenie uwagi na sektor transportu, w którym oczekuje się osiągnięcia znacznych oszczędności energii oraz wykorzystania biopaliw.
We wszystkich projektach ważny element stanowi analiza możliwości wykorzystania OZE. W ostatnich latach dostarczono wiele nowych rozwiązań umożliwiających efektywniejsze przetwarzanie, przesyłanie i wykorzystanie energii. O kilkadziesiąt punktów procentowych wzrosła sprawność kotłów i siłowni energetycznych. Zapotrzebowanie na ciepło dla budynków pasywnych z wentylacją mechaniczną i odzyskiem ciepła jest dziesięciokrotnie mniejsze niż dla budynków tzw. średniooszczędnych. Kilkakrotnie zmniejszyło się zużycie energii elektrycznej zużywanej przez sprzęt gospodarstwa domowego i oświetlenie.
Wdrażanie najnowszych technologii jest nierównomierne w krajach UE, głównie ze względu na możliwości finansowe i opóźnienia w rozwoju gospodarczym. W wyścigu o dostęp do energii wygrają ci, którzy już dzisiaj inwestują w technologie i programy energetyczne oraz w wykorzystanie zasobów odna...