Alians na rzecz syntetycznych paliw
Porozumienie na rzecz Syntetycznych Paliw w Europie – the Alliance for Synthetic Fuels in Europe (ASFE) zawarto w Brukseli na początku marca. Jego sygnatariuszami były firmy: Daimler-Chrysler, Renault, Rogal Duch Shell, Sasol Chevron oraz Volkswagen. Celem Porozumienia jest podejmowanie inicjatyw na rzecz alternatywnych paliw, które mają doprowadzić do używania środków transportu niepowodujących szkodliwej dla środowiska emisji.

Energetyka wiatrowa w Europie
Według danych the European Wind Energy Association (EWEA) w 2005 r. w sektorze energetyki wiatrowej zainstalowano 6183 MW mocy, dzięki czemu łączna moc zainstalowana wzrosła z 34 372 MW w 2004 r. do 40 504 MW na koniec 2005 r. (wzrost o 18%). Dane te wskazują, że wyznaczony dla 15 krajów UE poziom 40 tys. MW do osiągnięcia w 2010 r. został nie tylko wykonany, ale także przekroczony pięć lat wcześniej. W 2005 r. najwięcej mocy zainstalowano w Niemczech – 1808 MW, następnie w Hiszpanii – 1764 MW oraz w Portugalii – 500 MW, Włoszech – 452 MW u w Wielkiej Brytanii – 446 MW. Obecnie dwa kraje europejskie posiadają w energetyce wiatrowej moc ponad 10 tys. MW: Niemcy (18428 MW) oraz Hiszpania (10027 MW), natomiast pięć krajów przekroczyło próg 1000 MW: Dania (3122 MW), Włochy (1717 MW), Wielka Brytania (1353 MW), Holandia (1219 MW) oraz Portugalia (1022 MW). Zainstalowana w UE na koniec 2005 r. moc pozwoli na wyprodukowanie w roku o przeciętnej wietrzności energii odpowiadającej 2,8% zużyciu energii elektrycznej w UE.

Europejski Dom Energii Odnawialnej
Od początku 2006 r. wszystkie europejskie związki i organizacje zajmujące się energią odnawialną mają swoją siedzibę w jednym budynku w Brukseli, przy rue d’Arlon 63-65, B-1040. Budynek wyposażony jest w nowoczesne systemy pozwalające oszczędzać energię.

Fundusze na badania biodiesla
Brytyjski Koncern Paliwowy BP zapowiedział utworzenie funduszu w wysokości 9,4 mln dolarów na badania prowadzone przez Instytut Energii i Zasobów (TERI) w stanie Andhra Pradesh w południowych Indiach, dotyczące produkcji bioetanolu z rośliny jatropha. Projekt przewiduje uprawę tej rośliny na obszarze 8 tys. ha, co w efekcie przełoży się na wyprodukowanie 9 mln litrów biodiesla. Jatropha jest bardzo odporną rośliną, która może być uprawiana nawet na najmniej urodzajnych glebach. W sytuacji, kiedy w wielu zakątkach świata ograniczeniem dla produkcji wystarczającej ilości pożywienia jest dostęp do ziemi, uprawa tej rośliny może być doskonałym uzupełnieniem dla osiągnięcia ekonomicznej, socjalnej i środowiskowej równowagi regionu oraz może wesprzeć bezpieczeństwo energetyczne Indii.

Fabryka biodiesla w Pensylwanii
Gubernator Pensylwanii, Edward G. Rendell, zapowiedział otwarcie pierwszej stanowej fabryki produkującej biodiesel. Powstanie ona w Middletown i będzie produkować 7,5-11 mln litrów biodiesla rocznie, głównie z soi. W całym stanie ma powstać 11 wytwórni, które rocznie będą produkować 757 mln litrów tego paliwa.

Energetyczne plany Turkmenii
Prezydent Turkmenii, Saparmurad Nijazow, chce, aby jego kraj stał się światową potęgą w produkcji energii z odnawialnych zasobów energii. – Chciałbym zobaczyć turbinę wiatrową przy każdym gospodarstwie domowym, za utrzymanie której odpowiadałby gospodarz domu – powiedział prezydent Turkmenii. Turbiny będą nazywane imionami krewnych i przyjaciół prezydenta. Turkmenia posiada piąte pod względem wielkości zasoby gazu naturalnego oraz potężne zasoby ropy naftowej. Jednak ze względu na problemy związane z eksportem oraz występujące w regionie waśnie nie jest w stanie ich eksploatować. W związku z tym prezydent Nijazow chce do 2010 r. uczynić ze swojego kraju jednego z największych producentów zielonej energii, które po tymże roku ma zamiar eksportować. W Turkmenii panuje kult prezydenta i wszelkie jego decyzje uznawane są za obowiązujące. Jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób prezydent zamierza zrealizować swoje plany w tym zakresie. Ale jeśli wziąć pod uwagę fakt, że do poprzednich jego sukcesów należało m.in. zbudowanie największego na świecie meczetu oraz pałacu lodowego na pustyni, to wszystko jest możliwe.

Miliardy na paliwa kopalne
Według Europejskiej Agencji Środowiska, Europa wydaje rocznie ponad 20 mld euro na subsydiowanie paliw kopalnych oraz dodatkowo 40-70 mld euro na ochronę środowiska przed zanieczyszczeniami spowodowanymi ich spalaniem i na ochronę zdrowia. Gdyby te pieniądze zainwestowano w odnawialne źródła energii oraz oszczędne technologie, kraje UE mogłyby z łatwością zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 30% do 2020 r., utrzymuje fundacja WWF. Tylko sama energia wiatru jest w stanie zabezpieczyć w Europie ok. 20-30% potrzeb energetycznych.

Cel – uniezależnienie
Szwedzka minister ds. zrównoważonego rozwoju, Mona Sahlin, ogłosiła, iż przed 2020 r. Szwecja uniezależni się od ropy naftowej. Szwecja ma szansę stać się pierwszym krajem, który przełamie monopol uzależnienia od ropy naftowej. Ma się do tego przyczynić nowa polityka nakierowana na rozwój odnawialnych źródeł energii. Elementami tej polityki są m.in. ulgi podatkowe dla tych, którzy chcą zrezygnować z ropy naftowej i przejść na odnawialne źródła oraz dla biopaliw stosowanych w transporcie, zwiększone środki na badania naukowe związane z odnawialnymi zasobami, kontynuacja inwestycji w systemy grzewcze oparte na biopaliwach i stosowanie zachęt finansowych dla wsparcia tych systemów. – Realizacja tej polityki wymaga świadomych inwestycji, a nie reakcyjnej polityki, która blokuje drogę transformacji energetycznej opartej na odnawialnych zasobach – powiedziała minister Sahlin. – Celem jest uniezależnienie się od ropy naftowej do 2020 r. Do tego czasu żadne gospodarstwo domowe nie będzie potrzebowało ropy naftowej do ogrzewania, żaden zmotoryzowany nie będzie zachęcany do używania benzyny, jeśli inne paliwa będą dostępne. Do tego czasu będzie lepsza alternatywa dla ropy naftowej.

Na podstawie www.media.daimlerchrysler.com, Renewable Energy World, Edie News, www.miljorapporten.se przygotowała Alicja Kostecka