XV Międzynarodowe Targi Budowlane BUD-GRYF oraz towarzyszące im 10. Międzynarodowe Targi Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej ENERGIA, które odbyły się na początku kwietnia br. w Szczecinie, to największe na Pomorzu Zachodnim imprezy z branży budowlanej i energetycznej. Szeroki wachlarz materiałów i usług zaprezentowało na swoich stoiskach 150 firm.

Otwarcie targów

Patronat nad tegoroczną edycją objęło Ministerstwo Transportu i Budownictwa. Patronat merytoryczny sprawowały Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Fundacja Rozwoju Pomorza Zachodniego – Biuro Doradczo-Informacyjne Energii Odnawialnej, a patronat medialny m.in. miesięcznik „Czysta Energia”.
Rosnąca zarówno w Polsce, jak i na świecie świadomość energetyczna, a także przywiązywanie coraz większej uwagi do kosztów pozyskania energii oraz metody jej oszczędzania spowodowały, iż tegoroczne targi ENERGIA w dużej mierze poświęcone były problematyce oszczędzania energii. Wystawiające się firmy przedstawiły szeroką ofertę zarówno tradycyjnych urządzeń grzewczych, jak i nowoczesnych metod ogrzewania budynków. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć m.in. najnowszej generacji kotły na biomasę, kolektory słoneczne i pompy ciepła.
W związku z obowiązującą od 4 stycznia br. dyrektywą 2002/91/WE dotyczącą konieczności uzyskania świadectw energetycznych dla mieszkań oraz budynków wolno stojących równolegle zorganizowano konferencję pt. „Termomodernizacja, audyt energetyczny a dyrektywa 2002/91/WE o charakterystyce energetycznej budynków”.
Główne postanowienia dyrektywy 2002/91/WE oraz etapy jej wdrażania w wybranych krajach Unii Europejskiej przedstawił dr inż. Aleksander Panek z Politechniki Warszawskiej, natomiast Anna Sas-Micuń z Ministerstwa Transportu i Budownictwa zaprezentowała projektowane rozwiązania legislacyjne, mające na celu wprowadzenie tej dyrektywy w Polsce. Konferencja była okazją do zapoznania się z systemem opracowywania i wydawania świadectw energetycznych. Ponadto szczegółowo omówiono metodykę obliczania poszczególnych parametrów (zapotrzebowania na energię do celów ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia, wentylacji itp.), składających się na charakterystykę energetyczną budynków. Przedstawiono również system dotyczący wprowadzenia kontroli kotłów, systemów grzewczych i klimatyzacyjnych w świetle dyrektywy.
Konferencja zgromadziła ponad 120 osób, wśród których nie zabrakło m.in. deweloperów, architektów, inżynierów budownictwa, przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych oraz potencjalnych inwestorów. Dużą liczbę uczestników odnotowano również na seminarium, gdzie zaprezentowano rolę Fundacji Rozwoju Pomorza Zachodniego w promocji energii odnawialnej w regionie. Ciekawy był także wykład na temat certyfikatów i handlu emisjami CO2 oraz referat prezentujący nowość na rynku roślin energetycznych – topolę włoską.
(bk)