Efektywność energetyczna budynków to problem niedoceniany
Energia elektryczna i ciepło są wytwarzane w dużej mierze po to, aby zapewnić komfort przebywania w budynkach, zarówno mieszkalnych, jak i publicznych. Konstrukcja i umiejscowienie budynków mają ogromny wpływ na to, w jakim zakresie dostarczana lub pozyskiwana na miejscu energia pozwoli na osiągnięcie tego komfortu, a także determinuje dobór źródeł energii.
Na początek kilka liczb. Według danych przedstawionych przez Instytut Ekonomii Środowiska, ponad połowa Polaków, czyli ok. 19,5 mln mieszka w domach jednorodzinnych, z czego 13 mln na wsi, a 6,5 mln w miastach (90% mieszkańców wsi i 30% mieszkańców miast). Według danych GUS-u, w 2011 r. w Polsce istniało ponad 6 mln budynków, z których 1,7 mln znajdowało się w miastach, a 5 mln stanowiły domy jednorodzinne. Te dane są ważne z uwagi na to, że ok. 85% energii zużywanej w tych domostwach przypada na ciepło i wytwarzane ciepłej wody użytkowej. Ogólnie, jeżeli uwzględnić także sektor usługowy i wytwórczy, to sektor mieszkaniowy i usługowy odpowiadają za zużycie ok. 40% energii. Dlatego bardzo ważne jest to, aby zając się wpływem tego sektora na środowisko, w szczególności w zakresie energii i emisji zanieczyszczeń.
Jest to bardzo ważne, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, iż ekologiczne, olejowe i elektryczne ogrzewanie ma w tych budynkach udział tylko na poziomie 3,5%. Kotły gazowe są stosowane w 13,5% budynków, kotły i kominki na biomasę w 13,7%, kotły węglowe zasypowe starsze niż 10 lat w 28,8%, takie s...