Efektywność energetyczna przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w Polsce
Kwestie zarówno efektywności energetycznej, poboru, uzdatniania i dostarczania wody, jak i odbioru i oczyszczania ścieków są w środowisku wod-kan częstym tematem dyskusji.
Oczywiste jest, że każdy pragnie, aby procesy w jego obiektach i w całym systemie wodociągowym oraz kanalizacyjnym charakteryzowały się jak najmniejszą energochłonnością. W ostatnim okresie, dzięki możliwościom technologicznym i dostępności finansowania, podejmowane są liczne działania związane z produkcją energii głównie w oczyszczalniach ścieków, a także realizowane są liczne inwestycje ukierunkowane na odnawialne źródła energii. Należą do nich: fermentacja metanowa osadów ściekowych ? produkcja biogazu, generacja energii elektrycznej z biogazu i kogeneracja energii cieplnej, elektrownie fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe oraz elektrownie wodne (odzysk energii z wody lub ścieków).
Analiza IGWP
Zagadnienia energochłonności poruszane są w analizach Izby Gospodarczej ?Wodociągi Polskie?, a szczególnie w ramach Benchmarkingu Przedsiębiorstw Wodociągowo-Kanalizacyjnych w Polsce. Mamy świadomość, że jest to ważny aspekt działalności, zapewniający spore możliwości optymalizacji w zakresie zużycia energii oraz rozwojowe związane z produkcją energii. Od początku sporządzania corocznych analiz porównawczych w raporcie z benchmarkingu istniały wskaźniki dotyczące energochłonności procesów związan...