Efektywność energetyczna w formule PPP: polski model
Promowanie działań prowadzących do zwiększenia efektywności energetycznej w obszarze infrastruktury komunalnej w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 jest jednym z priorytetowych celów Unii Europejskiej.
Zagadnienie to stanowi również jeden z głównych obszarów, na których opiera się przyjęta przez Radę Europejską w czerwcu 2010 r. strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Unii Europejskiej pn. ?Europa 2020?. Głównym celem strategii jest ograniczenie przez państwa członkowskie zużycia energii pierwotnej do 2020 r. o 20% w stosunku do zużycia w 2010 r., co bez wątpienia będzie wymagać od krajowych władz publicznych podjęcia konkretnych działań inwestycyjnych, zmierzających do stopniowej redukcji krajowej absorpcji energii.
Jak dowodzą dotychczasowe doświadczenia wynikające z realizacji inwestycji z zakresu efektywności energetycznej, jedną ze skuteczniejszych metod wdrażania tego typu przedsięwzięć są umowy EPC (ang. Energy Performance Contracting)1, opierające się na zasadzie zwrotu inwestycji bezpośrednio i w całości z zaoszczędzonych kosztów energii. Kontrakty te polegają na świadczeniu przez przedsiębiorstwo usług energetycznych ESCO (ang. energy saving company/energy service company) kompleksowej usługi w zakresie gospodarowania energią w połączeniu z gwarancją uzyskania określonych oszczędności energetycznych. Pokreślenia wymaga przede wszystkim fakt, iż koszty wdrożenia przedsięwzięcia pono...