Europejskie systemy dotyczące efektywności energetycznej

Artykuł 7 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE obliguje wszystkie Państwa Członkowskie UE do wprowadzenia systemów zobowiązujących do efektywności energetycznej w latach 2014-2020.

Kraje te mogą również wprowadzać alternatywne środków z dziedziny polityki w celu osiągnięcia określonych ww okresie oszczędności energii.

Przegląd systemów

Dominującym instrumentem stosowanym w krajach UE są systemy zobowiązujące do efektywności energetycznej (EEOs0. W kilku krajach są one łączone z alternatywnymi rozwiązaniami, głównie z instrumentami finansowymi, lub dobrowolnymi porozumieniami). Patrz rysunek 1.

Kraje takie jak Luxemburg, Dania, Polska i Bułgaria realizują oszczędności bazując jedynie na systemie zobowiązującym do efektywności energetycznej. Podobnie we Francji, Litwie i Hiszpanii udział oszczędności realizowanych w ramach systemu (EEOs) jest bardzo wysoki. W pozostałych krajach udział ten jest zróżnicowany.

Mechanizmy wsparcia

Istniejące systemy zobowiązujące do efektywności energetycznej różnią się w krajach UE istotnie nie tylko pod kątem zakresu, ale również sposobu ich wdrażania. Niektóre państwa członkowskie preferują wykorzystanie mechanizmów rynkowych i wprowadzają system finansowy (np. ?białe certyfikaty?), inne stosują finansowe zachęty w postaci: subwe...