Polski prawodawca skierował szereg instrumentów, które mają za zadanie dostosować energetykę do koncepcji zrównoważonego rozwoju. Podjęto odpowiednie działania zmierzające do ograniczenia uciążliwości dla środowiska oraz do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego i wzrostu konkurencyjności. Wspomniane wartości wiążą się ze wzrostem efektywności energetycznej. Na szczególną uwagę zasługuje w tym względzie regulacja zamieszczona w ramowej ustawie sektora energetycznego.
Posiłkując się definicjami zawartymi w Protokole Karty Energetycznej (art. 2 pkt 6) i w dyrektywie 2003/54 (art. 2 pkt 29) oraz postanowieniami ramowej ustawy energetycznej, możemy wywnioskować, iż pod terminem efektywność energetyczna kryje się racjonalne gospodarowanie paliwami i energią.
Zatem podstawą jest rozsądne i oszczędne posługiwanie się energią oraz paliwami. Przy niezmienionym albo podwyższonym poziomie życia następuje obniżenie energochłonności. Efektywność energetyczna wiąże się z działaniami, których rezultatem jest zmniejszenie ilości energii przypadającej na wytworzenie jednostki aktywności ekonomicznej, np. energii zużytej na jednostkę PKB, lub zapewnienie wymaganej energii na coraz wyższym poziomie komfortu.
Na efektywność energetyczną w zakresie użytkowania energii nie ma wpływu to, z jakiego źródła otrzymujemy ciepło bądź energię elektryczną, lecz w zakresie użytkowania paliw rodzaj źródła będzie miał podstawowe znaczenie. Produkcj...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?