Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w 2014 r., sieć kanalizacyjna była ponad dwukrotnie krótsza od sieci wodociągowej i mierzyła prawie 143 tys. km, przy liczbie przyłączy do budynków wynoszącej ok. 2,9 mln sztuk. 

W stosunku do 2013 r. długość wybudowanej lub przebudowanej sieci kanalizacyjnej zwiększyła się o blisko 10 tysięcy km (z tego 60% na terenach wiejskich) przy równoczesnym wzroście liczby przyłączy o 149 tys. sztuk (w tym 97 tys. na terenach wiejskich). 

Dane te dotyczą przede wszystkim systemów kanalizacji odprowadzającej ścieki bytowo-gospodarcze (bez kanalizacji deszczowej) i nie dają pełnego obrazu w zakresie rozwoju systemów kanalizacyjnych w Polsce. Każdy z rodzajów sieci kanalizacyjnych wymaga odmiennego podejścia do oceny efektywności działania i wymaganych kierunków rozwoju.

Kanalizacja bytowo-gospodarcza (sanitarna) 

Realizacja Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych wiązała się z budową ponad 60 tys. km kanalizacji oraz setek oczyszczalni ścieków. Rozległe układy kanalizacyjne wymagają częstego stosowania pompowni ścieków bytowo-gospodarczych, umożliwiających transport w niekorzystnych warunkach terenowych. Wzrost liczby pompowni powoduje, że coraz istotniejszym problemem staje się dopływ wód przypadkowych do układu kanalizacji sanitarnej. Wody przypadkowe mają negatywne oddziaływanie głównie na pracę oczyszczalni ściek...