Jednym z najważniejszych priorytetów polskiej polityki energetycznej jest rozwój odnawialnych źródeł energii. Wynika on z wielu przesłanek, w tym z zobowiązań Polski, mających źródło w podpisanych umowach międzynarodowych oraz przepisach wspólnotowych.
 
Wśród nich największe znaczenie ma Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, zmieniająca i w następstwie uchylająca dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE, która bezpośrednio wskazuje, jaki udział procentowy stanowić ma energia produkowana ze źródeł odnawialnych w całkowitym krajowym zużyciu energii elektrycznej brutto: w 2020 r. – chodzi o poziom 15%.
 
Znaczenie dotacji
Kwestie dotyczące kierunków i sposobów osiągnięcia zakładanego celu wywołują od dłuższego już czasu wiele kontrowersji. Osoby i instytucje związane z branżą tzw. zielonej energetyki, będąc zgodnymi co do potrzeby wsparcia rozwoju sektora, różnią się natomiast w ocenie przyjętych metod, mających służyć osiągnięciu zakładanych wskaźników. Nie inaczej jest w przypadku bezpośrednich dotacji ze środków unijnych, które, obok wsparcia systemowego (obejmującego m.in. system tzw. zielonych certyfikatów czy też ulgi podatkowe), są obecnie drugim najważni...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?