Krzysztof Walczak

Polski system finansowania ochrony środowiska opiera się na wielu źródłach. Utrzymana jest kardynalna zasada, stosowana także przez kraje Unii Europejskiej, że największe obciążenia finansowe dotykają bezpośrednio sprawców zanieczyszczeń. Formuła "zanieczyszczający płaci" powoduje, że coraz mniejszy jest udział budżetu państwa w finansowaniu inwestycji ekologicznych, a coraz większe jest obciążenie podmiotów gospodarczych korzystających z zasobów środowiska i wpływających na stan środowiska.

W drodze do Unii Europejskiej


Budowany od 1989 r., czyli od początku transformacji ustrojowej Polski, krajowy system finansowania ochrony środowiska musi być stopniowo modyfikowany z myślą o oczekiwanym przystąpieniu do grona państw Unii. Proces akcesyjny uzmysłowił bowiem wyraźnie i w sposób policzalny, jak wiele dzieli nas od standardów ekologicznych rozwiniętej części Europy. W ostatnich trzech-czterech latach na ochronę środowiska w Polsce przeznacza się średnio rocznie ok. 7,5-8,5 mld złotych, co stanowi ok. 1,6% produktu krajowego brutto (PKB). Niestety w 1999 roku po raz pierwszy od wielu lat sumaryczne nakłady na ochronę środowiska były mniejsze niż w poprzednim roku i udział ochrony środowiska w PKB zmniejszył się do poziomu 1,4%.
Procedura harmonizowania z Unią naszego prawodawstwa w ochronie środowiska a także długotrwały proces negocjacji przedakcesyjnych przy okazji pozwoliły na szacunkowe określenie: ile nam b...