Eko-jazda w polskich miastach
Doniesienia dotyczące zanieczyszczonego powietrza w polskich miastach są coraz bardziej alarmujące. W Polsce oddychamy spalinami. Samorządy powoli zaczynają na szczęście brać to pod uwagę i podejmują różne ekodziałania, w tym w transporcie publicznym.
Dbanie o środowisko naturalne nie jest dziwactwem. Chodzi o zdrowie ludzi i komfort mieszkania w danym miejscu. Pod względem zanieczyszczenia powietrza najgorzej jest w miastach, gdzie żyje najwięcej osób. Co zrobić, aby ograniczyć emisję spalin? Można przesiąść się z samochodu do autobusu, tramwaju lub trolejbusu. Spółki zapewniające transport publiczny starają się podnieść jakość świadczonych usług na rzecz ludzi i środowiska. Wymiany taboru, renowacje i modernizacje są na porządku dziennym. Przyjrzyjmy się bliżej wybranym miastom.
Trolejbusowy wyjątek
Tylko w trzech miastach Polski po ulicach poruszają się trolejbusy ? w Gdyni, Tychach i Lublinie. ? Pierwszy trolejbus rozpoczął swój kurs 21 lipca 1953 roku. Od tamtej pory jeżdżą po Lublinie nieprzerwanie. Przez lata wpisały się w historię i przestrzeń miasta ? mówi Justyna Góźdź, podinspektor ds. marketingu i kontaktu z mediami w lubelskim Zarządzie Transportu Miejskiego. Obecnie lubelska flota trolejbusowa liczy 90 pojazdów kursujących po 13 liniach, a długość trakcji wynosi 31 km. Jednak trolejbusów będzie więcej. W ramach projektu ?Zintegrowany System Miejskiego Transportu Publicznego w L...