W pierwszych dniach marca br. w Warszawskim Centrum Wystawienniczym EXPO XXI odbyła się Konferencja i Targi Czystej Energii CENERG 2013. Imprezę honorowym patronatem objęło Ministerstwo Gospodarki.

W tym roku wystawcami na targów CENERG byli głównie producenci i dystrybutorzy systemów ogrzewania oraz urządzeń do produkcji energii z odnawialnych źródeł, a przede wszystkim z wiatru i słońca. Znaczną część sektora wystawienniczego zajmowały również samochody i urządzenia przyjazne środowisku. W ramach „Wystawy pojazdów elektrycznych” swoje produkty zaprezentowali: General Motors Poland (Opel Ampera), Toyota, Melex, Ele-Driveco oraz SKAP (Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów Politechniki Warszawskiej).

Zdecydowana większość wystawców na targach CENERG zrealizowała swoje cele związane z uczestnictwem w tym wydarzeniu. Firmy te przede wszystkim nawiązały relacje z nowymi klientami, a także poprawiły rozpoznawalność marki i przekazały swoją ofertę szerokiemu audytorium.

Z uwagi na odbywające się równolegle Targi ELEKTROTECHNIKA oraz Targi ŚWIATŁO, prezentowana oferta zyskała uznanie wśród przedstawicieli wielu środowisk. Targi CENERG 2013 odwiedzili zarówno specjaliści z branży, jak i prywatni inwestorzy, zainteresowani możliwościami wykorzystania odnawialnych źródeł energii do celów przemysłowych, produkcyjnych oraz bytowych.

Ważną część CENERG-u stanowiły konferencje i szkolenia. Dzięki nim odwiedzający mieli możliwość zapoznania się z ofertą wystawców i zdobycia wiedzy z zakresu ekologicznej energii. Targom towarzyszyły następujące szkolenia: „Efektywność energetyczna z punktu widzenia jednostek samorządu terytorialnego – OZE i nowoczesna gospodarka energetyczna miasta i gminy”, „Nowoczesne oświetlenie w miastach i gminach”, a także „Technologia LED i OLED – zastosowanie, możliwości, ograniczenia, przyszłość”. Podczas konferencji próbowano odpowiedzieć na pytanie, który z instrumentów wsparcia (zwrotna inżynieria finansowa czy dotacje) jest lepszy dla projektów inwestycyjnych z zakresu energetyki. Przedstawiciele KAPE mówili o optymalizacji planowania energetycznego w gminach oraz o szansach dla gmin, wynikających z Systemu Białych Certyfikatów. Dyskutowano także o wykorzystaniu ogniw fotowoltaicznych i generatorów wiatrowych małej mocy na potrzeby sygnalizacji świetlnej, oświetlenia przejść dla pieszych, skrzyżowań, znaków drogowych oraz elementów drobnej infrastruktury przydrożnej.

W trakcie targów CENERG 2013 przeprowadzono zbiórkę zużytych baterii i akumulatorów oraz drobnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W specjalnie oznaczonych miejscach znajdowały się pojemniki na szkodliwe elektroodpady.