Na Dworze Artusa w Toruniu w dniach 1-2 października br. odbyło się „VI Forum Ekologiczne Branży Chemicznej”. Jest to coroczne wydarzenie, gdzie spotykają się przedstawiciele kadry menadżerskiej, zakładów chemicznych, recyklingowych oraz dystrybucyjnych, jak również pracownicy administracji i nauki.
 
Organizatorem Forum była Polska Izba Przemysłu Chemicznego oraz Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska”.
Pierwszy dzień konferencji zainaugurował wykład dotyczący etyki w ekologii, który poprowadził prof. Tyburski, dyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
W trakcie Forum omówiono efekty i wyzwania realizacji programu „Odpowiedzialność i Troska”. Inicjatywa ta skierowana jest dla przedsiębiorców branży chemicznej, którzy dobrowolnie zobowiązują się do realizacji działań na rzecz ochrony środowiska, bezpieczeństwa procesowego i pracy.
Podczas spotkania po raz pierwszy, na podstawie przeprowadzonych audytów, wręczono trzem firmom certyfikaty potwierdzające, iż wprowadzony przez nich „Ramowy System Zarządzania Responsible Care” jest zgodny z wytycznymi Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego, jak również z kryteriami zaakceptowanymi przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego. Certyfikaty otrzymały Petrochemia Błachownia, Warter Zakład z Kędzierzyna Koźla oraz przedsiębiorstwo Azoty Tarnów.
W pierwszym dniu konferencji jej uczestnicy mieli szansę m.in. wysłuchać wystąpienia prof. Marka Górskiego z Uniwersytetu Łódzkiego i Szczecińskiego, który mówił o konsekwencjach dla przedsiębiorców wynikających z nowej dyrektywy w sprawie odpadów (2008/98/WE). Z kolei problematykę prawa wodnego na tle wymogów aktów prawnych wspólnotowych przedstawił dr J. Rotko z Uniwersytetu Opolskiego.
W ostatnim dniu Forum ciekawe przypadki postępowań administracyjnych oraz ich konsekwencje dla przedsiębiorców omówił dr Bukowski z kancelarii prawnej Jendrośka, Jerzmański Bar i Wspólnicy. Bardzo istotny temat dla polskiego przemysłu przedstawił dr Wojciech Jaworski z KASHUE, który mówił o krajowym systemie zarządzania ochroną powietrza. Natomiast status prac legislacyjnych nad projektem dyrektywy o emisjach przemysłowych omówił Michał Jabłoński z Departamentu Instrumentów Środowiskowych Ministerstwa Środowiska. Prace nad dyrektywą dotyczącą handlu emisjami z perspektywy biznesu zaprezentowała Agata Drewniak z PKPP Lewiatan.
 
 

Agata Szymańska